Naše stránky nepoužívajú žiadne reklamné, analytické alebo iné, súkromie ohrozujúce cookies. Žiadne cookies sa nezdieľajú s tretími stranami. Stránky používajú iba cookie nevyhnutné pre fungovanie prihlasovania. Je dočasné, po zatvorení prehliadača sa odstráni.

piatok, 20 máj 2022 08:59

Mobilita Portugalsko - Deň 3

Napísal
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Keď je na mobilitách streda - poriadnu exkurziu treba! Tretí deň našich projektových výmenných pobytov so žiakmi väčšinou plánujeme mimo školských areálov. Vyučovanie geografie a dejepisu tak presúvame na tie najúžasnejšie hotspoty Európskej únie, aby žiaci spoznávali multikultúrnu spoločnosť a súčasne našu spoločnú - európsku históriu.

Našou dnešnou učebňou bolo historické údolie rieky Douro, na ktorej brehoch sa začali písať slávne dejiny portugalských námorných objavov, začiatky obchodovania Európy s arabskými a zámorskými krajinami, ale aj tradícia výroby jedného z najslávnejších vín, produkovaného na starom kontinente od 13. storočia.

Naši žiaci dnes "nachodili" takmer 15 km v strmých kopcoch a úzkych uličkách na oboch brehoch mesta Porto. Samotné slovo porto znamená v portugalčine prístav, aj keď riečny, bol štartovou pozíciou tých najslávnejších námorných výprav, keďže rieka Douro sa po pár kilometroch priamo v meste Porto vlieva do Atlantického oceána. Vďaka skvelému sprievodcovi, ktorý so žiakmi nabehal neuveriteľné kilometre po meste, sme zažili nielen atmosféru všetkých historických chrámov v meste, ale aj samotnú plavbu loďou do delty rieky Douro.

Porto je známe aj ako jediné mesto v Európe, ktoré má 6 mostov. Dva z nich majú neuveriteľnú históriu, keďže ich postavila spoločnosť slávneho Gustave Eiffela, ktorý po týchto mostoch v Portugalsku postavil "svoju" slávnu Eiffelovú vežu v Paríži. Dva mosty podľa histórie sú a súčasne nie sú mostami staviteľa Eiffela, keďže na druhom pracoval jeho žiak Teophile Seyrig. My sme sa mohli po slávnom moste nielen prejsť, ale neskôr aj vojsť do kancelárie Gustave Eiffela, ktorá je dodnes zachovaná v budove Obchodnej komory v Porte.

Na potulkách uličkami Porta sme narazili na dlhý rad turistov smerujúcich do kníhkupectva... Údajne jediného na svete, kde musíte zaplatiť vstupné (od r. 2015), aj keď si tam chcete kúpiť knihu. Fanúšikovia Harryho Pottera ale už vedia, o ktorom kníhkupectve je reč. V Porte je slávny potterovský Lello Bookstore, ktorý sa dostal do kníh a na filmové plátna autorky JK Rowling, ktorá v Porte žila a pracovala ako učiteľka angličtiny. Počas víkendov údajne v kníhkupectve trávila veľa času a interiérom sa nechala inšpirovať. Dnes je z kníhkupectva takmer pútnické miesto všetkých milovníkov príbehov o Harry Potterovi.

Porto sme opustili nie smerom na hotel, ale k brehom Atlantického oceánu, aby sme celodenné outdoorové vyučovanie doplnili hodinou geológie, ktorou sme zároveň naštartovali globálny deň učenia sa vonku spoznávaním podložného materiálu tvoreného prevažne oxidmi kremíka priamo na pobreží spomínaného oceánu. Materiál, z ktorého sú tvorené pláže na brehoch Atlantického oceánu, ako aj materiál tvoriaci základný stavebný materiál spomínanej budovy Obchodnej komory, ponúkol našim žiakom priamy pohľad na nerastné bohatstvo krajiny, ktorého základom sú najmä usadené a vyvreté horniny.

Zajtra pokračuje projektová mobilita opäť vyučovaním v partnerskej škole, kde na našich žiakov čaká nielen finalizácia piatich digitálnych príbehov, ale aj formatívne hodnotenie ich práce a ďalšie edukačné aktivity venované právam detí.

Prečítané 276 krát