Naše stránky nepoužívajú žiadne reklamné, analytické alebo iné, súkromie ohrozujúce cookies. Žiadne cookies sa nezdieľajú s tretími stranami. Stránky používajú iba cookie nevyhnutné pre fungovanie prihlasovania. Je dočasné, po zatvorení prehliadača sa odstráni.

nedeľa, 11 jún 2017 10:52

Žiaci ôsmeho ročníka v Škole v prírode

Napísal
Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)
Tak ako každý rok, aj teraz sme pripravili pre ôsmakov našej školy "Školu v prírode" v rozsahu 5 dní. Za miesto nášho pobytu sme zvolili netradičné miesto na Orave - Hotel Studnička v Námestove, 100 metrov od brehov Oravskej priehrady.

V prostredí nádhernej oravskej prírody, kultúry a tradícií žiaci cez pripravený výchovno-vzdelávací program spoznávali tento kút Slovenska. Školy v prírode sa zúčastnilo 65 žiakov a 5 učiteľov. Celým programom nás sprevádzalo pekné počasie a nespadla na nás ani jedna kvapka dažďa.

1. Deň - čakala nás komplikovaná, ale na jednotku zvládnutá cesta z Humenného do Námestova. Vymenili sme tri vlaky a jeden autobus počas 6 hodín. V prvý deň po obede a ubytovaní sa náš čakala prvá exkurzia - Oravská lesná železnica. Autobusmi sme sa vyviezli do lokality Tanečník, kde je začiatok trasy železničky. Asi 4 km trasa otvorenými vagónmi nás previedla krásnou prírodou na koniec trasy, kde sme si pozreli výhľad na Oravu z miestnej výhliadkovej veže a prezreli expozíciu Goralskej koliby. Večer sme už strávili oddychom na hoteli.

2. Deň - program hovoril, že nás čaká najťažší deň. Výstup na najvyšší vrch Vonkajších Západných Karpát - Babia hora s nadmorskou výškou 1725 m n.m. Začiatok túry bol v obci Oravská Polhora, ktorá je najsevernejšou obcou Slovenska. Odtiaľ sme už videli týčiaci sa kopec so zasneženými ostrovčekmi. Asi po hodine výstupu sme si urobili prestávku v Hviezdoslavovej hájovni. Miesto, kde sa náš básnik inšpiroval a napísal svoje dielo Hájnikova žena. Po výklade a prehliadke expozície v hájovni sme pokračovali vo výstupe. Náročný a strmý terén preveril všetkých nás, učiteľov aj žiakov. Nakoniec po 3 hodinách sme dosiahli vrchol Babej hory. Úžasný výkon, úľava, výhľad a krásne, aj keď veterné, počasie bolo pre nás odmenou. Čakala nás už len cesta naspäť a večer na hoteli.

3. Deň - po náročnom dni, voľnejší program. Už po raňajkách sme sa vydali do obce Oravský Podzámok. Nad obcou sa týči nádherný objekt - Oravský hrad. Odborný výklad sprievodcu nás previedol dolným hradom, stredným hradom a nakoniec aj horným. Prešli sme krásnymi a mohutnými interiérmi ale aj zaujímavými a mnohými interiérmi. Hodinka a pol cez stredovek nám ubehla veľmi rýchlo. Po krátkom nakúpení suvenírov, sme sa už ponáhľali k ďalšiemu cieľu. Po obede sme už čakali na brehu Oravskej priehrady a nastupovali do lode na výhliadkovu plavbu po Oravskej priehrade. Po chvíľke sme zastavili pri brehoch Slanického ostrova umenia, kde sme pozreli expozície umenia, ale aj histórie stavby priehrady. Po nastúpení na loď plavba pokračovala počas nádherného slnečného dňa až do svojho konca. Program sme mali za sebou.

4. Deň - vynútená zmena a nový program. Po zrušení výstupu na vrch Pilsko, sme pripravili ľahší program. Doobeda sme navštívili Múzeum oravskej dediny v Zuberci pod vrchmi Západných Tatier - Roháčmi. Úžasný skanzen s veľkým počtom budov zasadený v nádhernej oravskej prírode. Po hodine a pol priehladky a nákupe suvenírov sme odchádzali k nasledujúcemu a poslednému cieľu našej školy v prírode. Z Námestova sme sa vydali na pešiu túru do obce Klin. V obci Klin na vrchu Grapa sa nachádza najväčšia socha Krista s rozpaženými rukami na Slovensku. Menšia verzia tej z Ria. Hodinová výchadzka, odpočinok, výhľad na celú oravskú panorámu a zostup späť na hotel bolo to posledné, čo sme absolvovali. Večer si žiaci spríjemnili vlastným programom a diskotékou.

5. Deň - zbalenie sa návrat domov do Humenného. Všetko prebehlo hladko, rovnako ako pri ceste tam.

Záverom chceme poďakovať všetkým žiakom za disciplínu, dodržiavanie bezpečnosti a slušného správania počas celej akcie. Všetký učiteľom ďakujeme za spoľahlivú a zodpovednú prácu. Pani zdravotníčke Basošovej za stálu pripravenosť a pomoc. Krásne spomienky dopĺňame o priložené fotografie.

Prečítané 1408 krát