pondelok, 10 jún 2024 09:43

HNTV o návšteve tretiakov Strednej odbornej školy technickej

(1 Hlasovať)

HNTV odpublikovala pekný príspevok o ich návšteve Strednej odbornej školy technickej v Humennom. Tretiaci k nim prišli na návštevu do výroby.

Žiaci sa zapojili do projektu MyMachine Slovakia a v tento deň sa prišli pozrieť ako napredujú práce na ich vynáleze, ktorý nazvali Kolomko. Videli, ako sa tlačia niektoré jeho časti na 3D tlačiarni. A okrem toho ich čakal ďalší program: prezreli si dielne a haly, mechanickú ruku, model slnečnej sústavy, ale aj to, ako sa lisuje a strihá plech. Sprevádzali ich študenti zo Strednej odbornej školy technickej v Humennom. Neodišli s prázdnymi rukami, ale s malým darčekom, ktorý si pre nich škola pripravila. Možno ich práve takéto návštevy inšpirujú k štúdiu technických smerov.

V reportáži Humenskej televízie si môžete pozrieť, ako si návštevu užili nielen žiaci, ale aj študenti Strednej odbornej školy technickej v Humennom. Veď ako vraví Damián vo videu: je úžasné vidieť ako sa deti tešia, keď sa ich kreatívny nápad mení na realitu. Ďakujeme všetkým zainteresovanýcm za všetky aktivity, ktoré nás obohatili a na ktoré sa ešte môžeme tešiť. Čaká nás záverečné MyMachine 2024 EXPO, ktoré sa uskutoční v Košiciach už 18. júna. Na tomto podujatí sa stretnú žiaci a študenti z piatich tímov z celého východného Slovenska. Tešíme sa na odhalenie rôznych vynálezov, ktoré nás upokoja, zabavia, poučia či pomôžu s čítaním, ale hlavne, veríme, že nás všetky očaria...

Video: https://youtu.be/nmwDeihGedU?si=KWsplxMXExlBZIva

A ešte k samotnému programu – čo je to MyMachine. Už sme informovali, že žiaci 3.A triedy sa zapojili do medzinárodného vzdelávacieho programu MyMachine, vďaka ktorému majú možnosť vynájsť technické riešenia pre svoje originálne nápady – vysnívané vynálezy. Počas tohto školského roka spolupracujú so študentmi TUKE, študentmi SOŠ technickej z Humenného a partnerom ich tímu je aj spoločnosť BSH Drives and pumps Michalovce. Program prebieha počas jedného školského roka a má tri fázy:

1. Myšlienka: deti na základných školách vo veku od 6 do 12 rokov vymýšľajú a prezentujú formou kresieb svoje vysnívané vynálezy. MyMachine kladie dôraz na dôležitosť a potrebnosť každého jedného vynálezu.
  2. Koncept: v tejto fáze sa návrhu vynálezov venujú mladí ľudia – študenti vysokých technických škôl a produktového dizajnu. Detské kresby menia na funkčné koncepty, najlepšie návrhy sú následne spracované do plánov, schém a modelov.
  3. Prototyp: v poslednej fáze sú technické výkresy a rozpracované riešenia odovzdané študentom stredných odborných škôl technického zamerania. Študenti vytvoria skutočné prototypy vynálezov v spolupráci s deťmi, ktoré ich vymysleli a s vysokoškolákmi, ktorí navrhli dizajn.

Autor článku: Mgr. Ivana Čepová