Naše stránky nepoužívajú žiadne reklamné, analytické alebo iné, súkromie ohrozujúce cookies. Žiadne cookies sa nezdieľajú s tretími stranami. Stránky používajú iba cookie nevyhnutné pre fungovanie prihlasovania. Je dočasné, po zatvorení prehliadača sa odstráni.

streda, 16 jún 2021 04:10

Ročníkový projekt 3. A "Naša trieda číta - Po stopách kníh"

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Školský rok 2020/2021 bol pre každého z nás istým spôsobom špecifický a náročný. Veľa času sme strávili učením z domu pri počítačoch. Preto sme sa rozhodli, že návrat do škôl venujeme knihám a čítaniu. Aj preto sme zrealizovali spoločný ročníkový projekt pod názvom "NAŠA TRIEDA ČÍTA - PO STOPÁCH KNÍH".

Inšpiráciou a prvotnou myšlienkou čitateľského projektu s cieľom podpory čítania u detí bola aktívna účasť p. učiteľky Ingrid Závodskej na webinári  - KRAJINA ČITATEĽOV. V spolupráci s rodičmi a vydavateľstvom Martinus sme do triednej knižnice zakúpili 20 kníh rôznych žánrov , ktoré Martinus rozdelil do viacerých kategórií na základe individuálnych čitateľských zručností detí. Zaujímavé a pútavé knihy dostali šancu prečítať si ich buď počas prestávok v škole, alebo vypožičania si kníh domov. Stali sa rotujúcimi knihami medzi deťmi, ktoré sú vystavené knižnou obálkou tak, aby deti na prvý pohľad upútali. Okrem čítania nových kníh v triede, ktoré ešte stále prebieha, sme zrealizovali aj viacero iných čitateľských aktivít. Jednou z nich je RANNÉ ČÍTANIE- na začiatku školského dňa. Zážitkové čítanie pre radosť  by malo byť iné ako bežné čítanie textov detí z čítanky, preto sme si vybrali čítanie knihy na pokračovanie. Ranné čítanie je len o počúvaní a vnímaní príbehov a pozitívnom naladení na daný deň. Takýmto spôsobom sa nám podarilo prečítať knihy " Môžu super hrdinovia nosiť okuliare?"  a " Prdiprášok doktora Proktora". Ranné čítanie v našej triede si vyskúšali aj deviatačky Nina Adameková, Nina Bodnárová a šiestačka Nicol Šaľa, ale aj niektorí "rozbehnutí" čitatelia z našej triedy a samozrejme pani učiteľka Závodská. Nemenej zaujímavou aktivitou  do ktorej sme sa zapojili , bola literárno - výtvarná súťaž - Vráťme knihy do škôl pod záštitou Juraja Drobu - predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. Deti tvorili ilustrácie prečítaných kníh. Najhlavnejšou čitateľskou aktivitou ročníkového projektu boli KNIŽNÉ ODPORÚČANIA . Každý žiak po prečítaní knihy z vydavateľstva Martinus dostal za úlohu napísať knižné odporúčanie - recenziu na prečítanú knihu. V recenzii v krátkosti predstavili knihu, žáner, hlavné postavy, prostredie, hlavnú myšlienku a zaujímavé momenty z knihy. Svoje pocity z prečítanej knihy a odporúčanie pre ostatných detských čitateľov. Knižné odporúčania prezentovali aj pred žiakmi iných tried našej školy. Vytvorili sme aj video- knižné odporúčania, ktoré v spolupráci S Vihorlatskou knižnicou budú postupne zverejnené čitateľskej verejnosti a tak sa o zaujímavých knihách môžu dozvedieť aj ostatní čitatelia nášho mesta. Čitateľský projekt sme zavŕšili vytvorením hlavnej nástenky - PO STOPÁCH KNÍH - našou snahou nebolo porovnávanie množstva prečítaných kníh u jednotlivcov, no predovšetkým mylienka spoločnej snahy kolektívu detí čítať knihy. Vzniklo z toho veľmi pekné výtvarno - umelecké dielko v našej triede - ČO STOPA, TO PREČÍTANÁ KNIHA!  Sme radi, že sme spolu v KRAJINE ČITATEĽOV.  Tak teda DOČÍTANIA PRIATELIA!

 

Prečítané 846 krát