Naše stránky nepoužívajú žiadne reklamné, analytické alebo iné, súkromie ohrozujúce cookies. Žiadne cookies sa nezdieľajú s tretími stranami. Stránky používajú iba cookie nevyhnutné pre fungovanie prihlasovania. Je dočasné, po zatvorení prehliadača sa odstráni.

sobota, 03 jún 2023 07:50

Erasmus+ Accreditation - Portugal mobility - DAY #5

Napísal
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Posledný deň mobility v Portugalsku sme venovali outdoorovému vyučovaniu v druhom najväčšom meste, v meste Porto, ktoré dýcha nielen históriou, ale ponúka aj množstvo príležitostí pre spoznanie rôznych kultúr, zvykov a miestnych tradícií.

Mesto Porto sa nachádza v tesnej blízkosti Atlantického oceánu a patrí medzi najrozvinutejšie priemyselné oblasti Portugalska. Zároveň patrí aj medzi najnavštevovanejšie a turisticky najzaujímavejšie lokality krajiny. Je známe nielen svojim celosvetovým vývozným artiklom - portským vínom, ale aj svojou históriou, ktorá siaha až do 4. storočia, v ktorom Porto ovládala Rímska ríša.

Z historického hľadiska to boli práve Kelti, ktorí predstavovali prapôvodných obyvateľov tohto územia až do zániku ríše, kedy sa mesto dostalo pod vplyv Maurov a história pokračovala ďalej až do rozvinutého mesta, ktoré sa stalo zaujímavým vojenským terčom napríklad aj pre napoleonské vojsko. V súčasnosti toto mesto ponúka pre svojich návštevníkov a turistov mnoho atrakcií.

Ako naši žiaci mohli zistiť počas takmer 20 km pešej exkurzie, nachádzajú sa tu úzke uličky, mnoho historických pamiatok, ale aj skvelá kuchyňa a prekrásne pláže, či možnosť cestovania v električke starej sto rokov.

Ukončením dnešného dňa a pobytu žiakov v partnerskej škole bolo formatívne hodnotenie priebehu celej mobility, ktoré vypĺňali naši slovenskí žiaci.

Zistili sme že, až 91% žiakom, ktorí sa zúčastnili mobility splnila mobilita ich očakávania a všetci zúčastnení sa venovali príprave na mobilitu v dostatočnom časovom predstihu a boli oboznámení s cieľmi mobility už pred jej uskutočnením. Väčšine našich žiakov sa v pridelených tímoch portugalských žiakov pracovalo dobre, pričom za najväčšie pozitívum svojho vyučovania v Portugalsku považujú spoznávanie sa s novými ľuďmi, vzájomný rešpekt, fungujúcu spoluprácu na dosiahnutí spoločných cieľov.

Nahorším faktorom v skupinovej práci bola komunikačná baréra a nižšia úroveň anglického jazyka niektorých portugalských žiakov.

Až 83% našich žiakov si vedeli poradiť s každou problémovou situáciou počas v práce v tíme. 75% si myslí, že ich angličtina bola na dobrej úrovni a vedeli sa dorozumieť. Spolužiak či spolužiačka v tíme bola pre približne 92% žiakov oporou, navzájom si pomáhali a radili a rovnaký počet žiakov úloha učiteľa pri skupinovej práci bavila a zvládli ju dobre.

Najčastejším dôvodom pre účasť na ďalšej mobilite je zlepšenie úrovne anglického jazyka, cestovanie a spoznávanie nových ľudí a krajín.

Chceme sa žiakom poďakovať za splnenie cieľov mobility a zodpovednosť, s ktorou pristupovali k svojim povinostiach nielen počas mobility, ale počas celého školského roka v rámci krúžkovej aktivity venovanej príprave na tento projekt. Rovnako im ďakujeme za reprezentovanie našej školy a Slovenska v partnerskej hosťujúcej škole v Portugalsku.

Prečítané 543 krát