nedeľa, 14 júl 2024 09:28

Logické sústredenie našich žiakov na Zemplínskej Šírave

(1 Hlasovať)

V dňoch 15. - 16. júna 2024 sa uskutočnilo logické sústredenie intelektovo nadaných žiakov na Zemplínskej Šírave, v lokalite Hôrka. Organizátormi sústredenia bolo občianske združenie EDU4YOU so sídlom v Humennom. Na výzvu OZ zareagovali žiaci 3. a 4. ročníka ZŠ Dargovských hrdinov 19.  Logické sústredenie, ktoré prebiehalo v peknom prostredí penziónu Dolina, umožnilo žiakom precvičiť svoje myslenie v úlohách zameraných na logický, matematický a priestorový úsudok, ale aj verbálne myslenie.

Pre žiakov bol pripravený pestrý program. Prvé aktivity Logického sústredenia žiakov 2.A a 3.A patrili aktivite Spoznávame Európu a Cestovanie s Ozobotom. Žiaci rozdelení do zmiešaných skupín prostredníctvom hier spoznávali rôzne miesta v Európe, ktoré následne zakresľovali do veľkej mapy Európy. Zakreslili cestičky s ozokódmi a jednotlivé miesta predstavili prostredníctvom minirobota Ozobot. Žiakov zaujala aktivita s Morseovou abecedou. Žiaci sa oboznámili s jednotlivými znakmi, vypočuli si ich aj v aplikácii na tabletoch a následne šifrovali slová (pomenovania zvierat)v Morseovej abecede. Zašifrované slová zapisovali na kartičky a následne ich – po výmene s kamarátom, čítali. Vytvorili užitočnú didaktickú pomôcku pre spolužiakov z iných tried. Aktivitu s Rubikovou kockou otvoril tretiak Dávid Capcara, ktorý si vopred pripravil a odprezentoval svoju ročníkovú prácu na túto tému. Následne žiaci dostali darček – Rubikove kocky a spoločne sa ich učili skladať. K aktivitám nepochybne patril aj oddych a spoznávanie okolia Zemplínskej Šíravy. Veľa zábavy priniesla Športová olympiáda - všetci boli odmenení.

Na sústredení sa žiaci naučili a zdokonalili v konštruovaní a programovaní stavebnice Lego WeDo 2.0. Keďže sa im darilo, stihli naprogramovať aj robota Vernie z Lego Boost. Všetci účastníci Logického sústredenia na Šírave popriali oteckom všetko najlepšie ku Dňu otcov a na tvorivom workshope im pripravili malé darčeky. Video z niektorých aktivít:  https://youtu.be/AcIEVWNKn0s?si=DF749rjJegHhXWZc

Záver sústredenia patril vyhodnoteniu. Veľká vďaka patrí OZ EDU4YOU za organizáciu podujatia, rodičom za dôveru a perfektnému personálu Penziónu Dolina na Zemplínskej Šírave za ochotu a ústretovosť počas týchto dvoch dní. Vďaka samozrejme patrí rodičom žiakov, Mestu Humenné a EDU4YOU, ktorí sústredenie finančne podporili.

„Realizované s finančnou podporou mesta Humenné.“

Autor článku a fotografií: Mgr. Ivana Čepová