štvrtok, 17 február 2022 09:49

Originálne presýpacie hodiny prvákov

Jedným z cieľov vyučovacích hodín prvákov v predmete prvouka je aj zostrojenie presýpacích hodín a ich pozorovanie.

Prváci si na vyučovanie priniesli plastové fľaše, vrchnáky s dierami, náplň do presýpacích hodín (piesok, koráliky, soľ, ryžu, kryštálový cukor...), lievik a lepiacu pásku. Žiaci do fliaš pomocou lievika nasypali náplň. Dva vrchnáky z fliaš spojili lepiacou páskou a zakrútili späť na plastovú fľašu, v ktorej sa nachádzala náplň. A zhora na fľašu s náplňou a vrchnákmi prikrútili druhú fľašu – prázdnu. Týmto mali vyrobené vlastné presýpacie hodiny.

Žiaci pomocou presýpacích hodín merali rôzne aktivity – skákanie, kreslenie, písanie... Merali aj pomocou rôznych náplní, zapisovali predpoklady a reálne meranie, diskutovali o tom, prečo rôzne náplne potrebovali na presypanie rôzne dlhý čas...

Prváci sa rozhodli, že svoje presýpacie hodiny ešte vylepšia. V spolupráci so svojimi rodičmi sa ich snažili pomocou rôznych materiálov upraviť. No posúďte sami, aké originálne dielka vytvorili. Pozrieť si ich môžete na výstave v priestoroch našej školy (a tiež vo fotogalérii).

Do tejto aktivity sa zapojili všetky triedy 1. ročníka.