Naše stránky nepoužívajú žiadne reklamné, analytické alebo iné, súkromie ohrozujúce cookies. Žiadne cookies sa nezdieľajú s tretími stranami. Stránky používajú iba cookie nevyhnutné pre fungovanie prihlasovania. Je dočasné, po zatvorení prehliadača sa odstráni.

štvrtok, 05 apríl 2018 17:10

Vicemajstri SR v šachu - ZŠ Dargovských hrdinov Humenné

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)

Dnes už niet pochýb, že región pod Vihorlatom je liahňou slovenských šachových talentov. Družstvo ZŠ Dargovských hrdinov sa najnovšie hrdí titulom VICEMAJSTRI Slovenska 4-členných družstiev žiakov a žiačok ZŠ a 1.stupňa OGY v rapid šachu 2017/2018. V stredu 28. marca pribudol do rozsiahlej zbierky šachových úspechov školy ďalší cenný kov – striebro.

Na Majstrovstvách SR družstiev ZŠ, ktoré sa tento rok konali v Martine sa prezentovalo spolu 237 účastníkov zoskupených do 56 družstiev s povinnou účasťou žiačky v družstve. Hralo sa na 7 kôl tempom 2x10 minút s prídavkom 5 sekúnd za každý vykonaný ťah. Príjemným bonusom bolo vysielanie online prenosu z 24 šachovníc, ktorý bolo možné sledovať aj na internete.

Z krajského kola sa na finále nominovali aj dve družstvá našej školy. „Áčko“ v zložení Daniel Lopata, Lukáš Seman, Stela Simonová a Leonard Simon malo po minuloročnom bronzovom umiestnení v tejto prestížnej súťaži opäť medailové ambície. Tie bez zaváhania a bez jedinej prehry družstva žiaci zhmotnili v striebornom umiestnení s minimálnym polbodovým rozdielom od víťaza. (tabuľka).

Znamenitý výkon podalo aj družstvo ZŠ Darg. hrdinov B v zložení Samuel Kužma, Pavol Greňo, Tobiáš Babjarčík, Ladislava Gajdošová a Olívia Seková. Vďaka výbornému výkonu uzatvárali desiatku najlepších družstiev.

Naši žiaci opäť dokázali, že sa nestratia v  celoslovenskej konkurencii a vzorne reprezentujú školu a mesto na všetkých typoch šachových súťaží, či už ide o jednotlivcov alebo družstvá. Skvelé prostredie na rozvoj šachovej hry, ktorá sa pýši prívlastkom kráľovská,  vytvára svojou prácou Mgr. Ivana Čepová, ktorá na škole vedie šachový krúžok. Ten sa u detí teší veľkej obľube a so šachom sa u nich začínajú oboznamovať žiaci už od prvého ročníka. Každý mesiac sa tu koná aj školský šachový turnaj, kde si môžu žiaci navzájom zmerať sily. Teóriu nadobudnutú na tréningoch si žiaci chodia pravidelne skúšať v praxi na šachové turnaje, ktoré sú zaradené do celoslovenskej postupovej súťaže GPX. Ide o súťaž Slovenského šachového zväzu, ktorú v Humennom zastrešuje klub Šachy Reinter. Úzka spolupráca s týmto klubom je pre školu prínosom a prináša výsledky. Mnohým našim žiakom učaroval šach natoľko, že sa mu venujú aj mimo školy súťažne v klube Šachy Reinter. Pravidelne sa zúčastňujú Majstrovstiev SR v šachu mládeže v hojnom počte. Vďaka tomu máme na škole aj vlaňajšiu Majsterku Slovenska v šachu do 8 rokov Olíviu Sekovú.

Autorka článku a fotografií: Marianna Aľušíková

Prečítané 1383 krát