Naše stránky nepoužívajú žiadne reklamné, analytické alebo iné, súkromie ohrozujúce cookies. Žiadne cookies sa nezdieľajú s tretími stranami. Stránky používajú iba cookie nevyhnutné pre fungovanie prihlasovania. Je dočasné, po zatvorení prehliadača sa odstráni.

pondelok, 13 december 2021 12:49

Od Lucie do Vianoc...

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

13. december – sviatok sv. Lucie sme si pripomenuli na našej škole o trošku skôr... Mnohé legendy hovoria, že 13. decembra majú zlí démoni, strigy a bosorky najväčšiu moc. Vtedy noc trvá najdlhšie. Ak sa zadívate do tmy, vraj uvidíte strigy lietať na metlách. V minulosti bolo zvykom, že v tento deň pred zlom a čarami chránili ľudí Lucie – vymetali kúty domov, vyháňali zlých duchov a prinášali ľuďom svetlo – symbol nádeje.

V piatok, 10. decembra, žiaci 9.C povymetali kúty všetkých tried, aby našich žiakov i učiteľov ochránili pred zlými silami. V krátkom predstavení nám predviedli ľudové zvyky, ktoré sa spájajú so sviatkom sv. Lucie. Tých najmladších spolužiakov na chvíľu vyľakali bosorky z 9. C, no vzápätí im ukázali svoju odvahu mládenci, ktorí sediac na drevenom stolčeku odhalili všetky strigy v okolí a na pomoc si zavolali Lucie. Bosorky zutekali a Lucie vymietli všetko zlo, nešťastie, choroby a možno i koronavírus z našej školy.

Ak sa chcete dozvedieť ešte viac o sv. Lucii, pozrite si video, ktoré si pre vás pripravili naši žiaci. A nezabudnite, že od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc!

Prečítané 569 krát