štvrtok, 02 jún 2022 11:06

Teambuilding členov školských parlamentov Prešovského kraja

IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže pripravil v mesiaci máj zaujímavé podujatie - teambuilding pre členov školských parlamentov. Hlavným cieľom bolo vytvoriť súdržnosť skupiny.

Pri vytváraní teambuildingu sa vychádza z princípov zážitkovej pedagogiky. Pre učenie zážitkom je typické, že začína v jednom silnom momente, ale pokračuje ešte dlho po tom, čo zážitková situácia skončila. Využívajú sa zábavné skupinové aktivity, hlavolamy alebo outdoorové výzvy, ktoré sú splniteľné iba vtedy, keď sa aktívne zapoja všetci v tíme.

A tak sme sa v stredu (18. mája) vybrali na teambuilding do Košíc, pričom náš školský parlament (ŠP) reprezentovali traja žiaci: predseda ŠP Damián z 8.B, Slávka zo 7.B a Karin zo 6.B. V neformálnom prostredí košického výmenníka sme spoznali odborných lektorov podujatia a hlavne členov ďalších školských parlamentov z Prešova, z Moldavy nad Bodvou, zo Sabinova a z Palína. Vďaka interaktívnym hrám, súťažiam i outdoorovým aktivitám sme sa nielen spoznali, ale i spriatelili, inšpirovali sa, naučili veľa o svojich silných i slabých stránkach a najmä zistili, že skutočne v jednote je sila, že spoluprácou a správnym menežovaním úloh v tíme úspešne dosiahneme ciele.

Prekvapením, no zároveň veľkým plusom teambuildingu bolo, že všetkých aktivít sa museli zúčastniť i pedagógovia - koordinátori ŠP, ktorí sa zrazu stali rovnocennými partnermi svojich žiakov. Vzniklo mnoho komických situácií, no všetci sa vzájomne zblížili. Na záver každá škola obdržala darčeky v podobe tlačených verzií príručiek pre Žiacke školské rady - KICK-UP! A potom už len spoločná fotka, milé úsmevy a podania rúk na rozlúčku s prianím ďalšieho spoločného stretnutia. Za všetko hovoria skúsenosti zúčastnených členov nášho školského parlamentu i priložené fotky.

Damián: “Od prvej chvíle, ako sme vstúpili do budovy výmenníka som cítil veľmi dobrú,  pozitívnu atmosféru. Po príchode sa nám predstavili lektori a všetci sme si potykali. Všetky aktivity sa mi veľmi páčili, najmä to, ako sa so žiakmi z iných škôl spoznávame. Nechýbal smiech, zábava a súťaživosť. Súťažili sme v horskom golfe či v robení selfie s dvadsiatimi povinnými predmetmi. Nešlo o to, kto bude prvý, ale o to spolupracovať v tímoch a spoznávať sa navzájom. Nakoniec sme prezentovali prácu našich školských parlamentov, vďaka čomu sme si všetci odniesli veľa cenných nápadov, ktoré by sme chceli realizovať.”

Slávka: “Pre mňa veľmi príjemná skúsenosť, noví kamaráti. Náučné aktivity, súťaživé hry, bolo to naozaj úžasné. Určite by som sa chcela zúčastniť aj o rok, spoznať nové školy, nové nápady, nových kamarátov a najmä sa zabaviť.”

Karin: “Som veľmi rada, že som sa mohla zúčastniť teambuildingu v Košiciach. Určite som nazbierala nové skúsenosti a zážitky, na ktoré len tak nezabudnem. Pokiaľ bude možnosť zúčastniť sa podobnej akcie opäť, určite by som nezaváhala.”

(Fotografie spracoval: Damián Januch)