streda, 13 september 2023 14:03

Tretiaci sa stanú autormi nových vynálezov

Naša škola bola vybraná do 8. ročníka programu MyMachine. Do výzvy sa zapojili žiaci 3.A triedy, ktorí budú počas školského roka spolupracovať s so študentmi TUKE, študentmi SOŠ technickej z Humenného a partnerom ich tímu bude aj spoločnosť BSH Drives and pumps Michalovce.

MyMachine je medzinárodný vzdelávací program rozvíjajúci tvorivé myslenie detí a mládeže. Vďaka nemu majú žiaci možnosť vynájsť technické riešenia pre originálne nápady – vysnívané vynálezy. Je jedinečný v spolupráci troch úrovní vzdelávacieho systému – základných, stredných odborných a vysokých škôl.

Tento program prebieha počas jedného školského roka a má tri fázy:

1. Myšlienka: deti na základných školách vo veku od 6 do 12 rokov vymýšľajú a prezentujú formou kresieb svoje vysnívané vynálezy. MyMachine kladie dôraz na dôležitosť a potrebnosť každého jedného vynálezu.
  2. Koncept: v tejto fáze sa návrhu vynálezov venujú mladí ľudia – študenti vysokých technických škôl a produktového dizajnu. Detské kresby menia na funkčné koncepty, najlepšie návrhy sú následne spracované do plánov, schém a modelov.
  3. Prototyp: v poslednej fáze sú technické výkresy a rozpracované riešenia odovzdané študentom stredných odborných škôl technického zamerania. Študenti vytvoria skutočné prototypy vynálezov v spolupráci s deťmi, ktoré ich vymysleli a s vysokoškolákmi, ktorí navrhli dizajn.

Deti a mladí ľudia sa vďaka tomuto programu učia pracovať v tímoch, komunikovať, prezentovať, vnímať a rešpektovať vzájomne svoje talenty, kriticky myslieť a tvorivo pristupovať k riešeniu problémov. V MyMachine je kladený dôraz na technické smery vzdelávania – vedu, technológiu, inžinierstvo, umenie a matematiku – STEAM. V súčasnosti sa realizuje v šiestich krajinách sveta vrátane Juhoafrickej republiky, Slovinska, Portugalska a Nórska. Na Slovensku ho od roku 2016 zastrešuje Karpatská nadácia. Detaily a presný postup spolupráce organizátori spoločne s učiteľmi účastníkov prejdú na celoslovenskom online stretnutí zapojených škôl, ktoré sa bude konať cez MS Teams v septembri. Podľa plánu však budú tretiaci kresliť svoje vysnívané vynálezy už v októbri a to pod vedením "nových kamarátov" zo spomínanej strednej a vysokej školy. Tešíme sa na spoločný rok v MyMachine.