nedeľa, 03 december 2017 22:43

Európský týždeň odborných zručností

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Otvorené robotické hodiny sa postupne stávajú súčasťou vyučovacieho procesu na našej škole. Prvé otvorené robotické hodiny absolvovali žiaci našej škole v minulom školskom roku.

Cieľom týchto hodín bolo odovzdanie vedomostí, skúseností a zručností, ktoré nadobudli žiaci počas riešenia dvojročného medzinárodného projektu programu Erasmus+, SOS Planet - a robotics project. V tomto školskom roku sme sa rozhodli uskutočniť otvorené robotické hodiny v treťom novembrovom týždni v rámci celoeurópskej iniciatívy Európskeho týždňa odborných zručností.

A tak vybraní žiaci šiesteho ročníka odovzdali svoje vedomosti, ktoré nadobudli počas minulého školského roka a počas hodín informatiky nielen svojim mladším spolužiakom, ale aj starším spolužiakom, ktorí nemali skúsenosti s robotikou a programovaním. Pre mladších žiakov to možno znamenalo inšpiráciu a pre starších možnosť rozšírenia obzoru svojho budúceho štúdia, či profesijnej orientácie. Žiaci pracovali v troch 5 členných skupinách a okrem robotiky a programovania sa snažili žiakom priblížiť princípy skupinovej spolupráce a usmerňovali ich pri rozdelení úloh a upozorňovali na tímového ducha a akceptáciu názorov svojich spolužiakov.

P2P metóda, ktorú sme začali na hodinách využívať, sa nám javí ako mimoriadne vhodný spôsob spestrenia vyučovania a súčasne je výnimočnou spätnou väzbou pre nás učiteľov, nakoľko "odpadá" skúšanie, keďže žiaci nám sami ukážu, ako získané vedomosti nielen ovládajú, ale aj vedia používať v praxi a odovzdávať ďalej.

Druhý deň prebiehal v duchu súťaže a naše tri robotické tímy súťažili medzi sebou v zdolaní robotickej výzvy, ktorej zadanie sa dozvedeli len ráno v ten istý deň.

Ako dni prebiehali a ako ich zhodnotili samotní aktéri, žiaci v úlohe učiteľov, či v úlohe súťažiacich, si môžete pozrieť vo videoreportoch.

Prečítané 186 krát