Naše stránky používajú súbory cookies.

piatok, 26 október 2018 20:24

Naši žiaci o Ekotopfilme

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

“Príroda sa neustále mení k horšiemu a bez našej pomoci sa nič nezmení. Zmeníme sa my, či príroda?” Aj takto môžeme zhrnúť hlavné poslanie edukačnej aktivity s názvom Ekotopfilm, ktorej 1. ročníka v Humennom sme sa zúčastnili v pondelok 22.10.2018.

Festival Ekotopfilm patrí medzi najstaršie podujatia tohto druhu na svete. Jeho hlavným cieľom už 44 rokov je prostredníctvom krátkych atraktívnych filmov s ekologickou tématikou vzdelávať ľudí rôznej vekovej kategórie.Názov tohtoročného festivalu Olejové jazero mal symbolický význam.

Cieľom bolo upozorniť ľudí na skutočnosť, že sa v našich jazerách, moriach, oceánoch vytvárajú olejové škvrny a sú predovšetkým výsledkom ľudskej činnosti.

Počas festivalu sme si pozreli niekoľko krátkych videofilmov, ktoré spájala jedna myšlienka, jedna veta: “Je čas na zmenu.” Táto veta by mala pomôcť k tomu, aby sa ľudia aspoň trošku uvedomili a začali starať o to, aby odpad, ktorý produkujú, bol recyklovaný a najmä, aby ho bolo čo najmenej.V tomto príspevku vám chceme priniesť zopár odkazov, ktoré nám všetkým chceli autori filmov sprostredkovať:

1. Odpad je globálnym problémom sveta. Dozvedeli sme sa, že vo vode žije veľa rôznych živočíchov, no kvôli odpadu už pomaly vymierajú. Preto sa často v týchto vodách ocitnú hĺbkoví potápači, ktorí to všetko prečisťujú a bránia vymieraniu niektorých druhov vodných živočíchov a planktónu, ktorým sa živia veľryby a iné morské živočíchy. 

2. NEPOUŽÍVAJME TOĽKO PRÍRODNÝCH ZDROJOV NA VÝROBU VECÍ PRE NÁŠ KOMFORT! Príroda to nevie len tak ľahko obnoviť!

3. NEKRITIZUJME DRUHÝCH, ZAČNIME OD SEBA! Predtým, ako začnete kritizovať iných ohľadom recyklácií odpadu, začnite recyklovať vy. Na záchranu našej planéty nestačí jeden človek, treba ich veľa a v prvom rade to treba robiť správne! 

4. Plasty sú určite v každej domácnosti. No dá sa žiť aj s minimom plastov? My si myslíme, že áno. A potvrdila nám to aj jedna rodinka, ktorá si dala také predsavzatie, že za jeden rok naplnia iba jednu malú krabičku svojimi plastmi. A podarilo sa im to. Navštevovali len obchody, kde predávajú len nebalené potraviny a tržnice s ovocím a zeleninou. 

5. V Španielsku bol realizovaný pilotný projekt, v rámci ktorého si jedna škola s odpadom poradila svojím vlastným spôsobom. Z odpadu vyrábali kompost. Žiaci svoj odpad dávali do kompostových nádob a tam to hnilo až dovtedy, kým si to neprevzala jedna poľnohospodárska spoločnosť. Záujem o túto aktivitu bol až taký veľký, že škole nestačili kompostové nádoby.  

6. Plastový odpad je najhorší odpad na svete, pretože ho je najviac a je prakticky aj najviac škodlivý pre naše zdravie. Takže by sme mali začať recyklovať hlavne plast.

7. Zem je krásna planéta a mali by sme ju chrániť a starať sa o ňu. V minulosti ľudia nerecyklovali odpad a príroda vyzerala omnoho krajšie. Teraz máme možnosť recyklovať odpad, no ľudia sú natoľko leniví, že sa im nechce triediť odpad a všetku špinu hádžu do odpadkových košov. 

Tohtoročný 1. ročník festivalu Ekotopfilm v Humennom ukončila vzdelácia aktivita, na ktorej sme mali možnosť zistiť, koľko odpadu denne sami produkujeme a ako sa zdá, je to skutočne obrovské množstvo. Naučili sme sa, ako dlho sa jednotlivé druhy odpadu rozkladajú a ako môžeme túto dennú produkciu minimalizovať. 

Na záver by sme chceli povedať: “Zatvorte si oči a predstavte si, ako by vyzerala príroda bez odpadu a teraz otvorte oči a pozrite na realitu. Všade špina! Čo je krajšie? Čisté, alebo špinavé prostredie? Teraz sa pozrime na vodu. Zamyslite sa, čo všetko je v našich vodách. Všade samý odpad.

Tak sa už konečne ZOBUĎME A ZAČNIME MAKAŤ! VEĎ SA PREDSA CHCEME CÍTIŤ DOBRE!”

Napísali: Milan Macko, Jaroslav Hirjak, Matúš Rak, Zuzana Petíková, Lukáš Gavura, Saša Kuševová a Eva Peráčková

Prečítané 216 krát