streda, 01 november 2023 21:56

Meet and Code: 3D tlač

V dňoch 17. 10. a 19.10. 2023 sa uskutočnilo podujatie pod názvom 3D tlač. Podujatie sa uskutočnilo v rámci celoeurópskej iniciatívy Meet and Code, ktorej cieľom je predstaviť deťom a mladým ľuďom vo veku od 8 do 24 rokov vedu, techniku, nové technológie a  programovanie.

Aktivitu 3D tlač organizovalo občianske združenie EDU4YOU v spolupráci so žiakmi ZŠ Dargovských hrdinov 19 v Humennom. Jeho cieľom bolo zoznámiť žiakov s 3D tlačou a jej praktickým využitím v škole. Zároveň poukázať na to, ako môžu učitelia začleniť 3D tlač, ako kreatívnu, ekologickú a perspektívnu technológiu do výučby.

V prvý deň sa žiaci 3.A a 4.A triedy ZŠ Dargovských hrdinov 19 v Humennom zoznámili s prostredím Tinkercad, bezplatnej webovej aplikácie na 3D navrhovanie. Žiaci, usmerňovaní p. uč. Antalovou a Čepovou, si v tomto prostredí pripravili svoj 3D model pre tlač. Každý žiak si navrhol svoju kľúčenku.

V druhý deň podujatia sa žiaci oboznámili s princípom 3D tlače a vytlačili si svoje návrhy. K tejto aktivite sa pridali aj traja žiaci 7.A, Alexander, Janík a Martin, ktorým ďakujeme za spoluprácu pri prvom spustení novej tlačiarne. Ďakujeme aj p. vychovávateľke Mihaľkovej, ktorá priniesla druhú tlačiareň a rôzne ukážky vytlačených modelov. Kľúčenky sme tak mali možnosť tlačiť na dvoch tlačiarňach v dvoch farbách. Žiaci po vytlačení kľúčeniek spoločne diskutovali o využití 3D tlače na jednotlivých predmetoch v škole a tiež o možnostiach ich ďalšej úpravy.

Počas realizácie tejto aktivity – pod názvom 3D tlač získali žiaci základné znalosti o princípoch a fungovaní 3D tlače, naučili sa vytlačené modely prakticky využiť vo vyučovaní a taktiež ich manuálne upravovať.

Príslušnú aktivitu podporil program Techsoup Slovensko, za finančnej podpory spoločností Amazon, SAP SE a Haus des Stiftens. Ďakujeme :-)

Prezentácia z podujatia:   http://bit.ly/45UFxBA

Fotogaléria: