piatok, 24 február 2017 01:00

Mobilita Grécko #4

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Po finále gréckej robotickej challenge nám učitelia z hostiteľskej školy pripravili celodenný poznávací výlet na úpätie horského masívu bájneho Olympu. Úžasné miesto, kde sa môžete dotýkať pozostatkov bájnej gréckej mytológie, kde grécki bohovia sú priamo nad vami a pod vami najúžasnejšie klenoty gréckych archeológov.
Učitelia z hostiteľskej školy nás previedli nielen archeologickým múzeom, ale aj priamo ulicami mesta Dion, v ktorom za čias Alexandra Macedónskeho žilo 15.000 obyvateľov. Patrónom mesta bol samotný Zeus, ktorý dnes dohliada na max. tisícku obyvateľov, ktorí v meste aktuálne žijú. V meste sa nachádza odkrytá kompletná infraštruktúra s pozostatkami budov, ciest, kúpeľov, mozaík, ale aj kompletne zachované antické divadlo zo 4. storočia pred naším letopočtom, ktoré dodnes slúži svojmu účelu. Tam kde sa kedysi hrávali predstavenia Euripidisovej tragédie, dnes môžete zažiť letný hudobný festival, ale aj klasické grécke antické divadlo.

Po prehliadke archeologického múzea nás čakala vzdelávacia aktivita v horách Olympu v Environmentálnom centre pre vzdelávanie, spoločný obed v historickej horskej osade a prehliadka horského mestečka Litohoro. Opäť miesto ukryté pod obrovskými skalami, kde cítite blízkosť vyspelej vznešenej civilizácie a gréckej mytológie.

Tím sa vrátil do Paralie až v podvečerných hodinách a to dievčatá ešte čakala práca na videoblogu. Nahrávanie v uliciach prázdneho mesta už prebiehalo takmer potme, napriek tomu iPady ako kamery poslúžili nad naše očkávania. Zajtra, počas posledného dňa nášho pobytu v Grécku projektový tím čaká verejná prezentácia robotiky a programovania pred študentmi všetkých škôl v meste Katerini a večer odlet zo Solúnu do Budapešti a presun domov v neskorých nočných hodinách.

Prečítané 426 krát