štvrtok, 18 január 2018 20:51

Robotický projekt Nadácie ORANGE

Napísal
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Najväčšia a najprestížnejšia výstava spotrebnej elektroniky na svete CES sa koná každoročne v Las Vegas. Svetoví producenti elektroniky si ju vyberajú na svetové premiéry svojich noviniek a výrobkov.

Spoločnosť LEGO na nej pred rokom predstavila novú robotickú súpravu, konkrétne set 17101 Boost Creative Toolbox. Odborníci na robotické vzdelávanie tvrdia, že LEGO Boost je presne to, čo LEGO potrebovalo - akýsi MINDSTORMS Junior. Predchádzajúci počin spoločnosti LEGO vybudovať platformu, ktorá by pripravovala mládež na programovanie v MINDSTORMS - WeDo 2.0 totiž vyzeral ako krok správnym smerom, ale s jedným motorom je to na potreby nasadenia vo vzdelávacích programoch veľmi začiatočnícka súprava, takže Boost konečne vyplnil priestor a kategóriu prípravy na programovanie v pomerne zložitom a najmä pokročilejšom prostredí MINDSTORMS. Nás prezentácia LEGA na CES 2017 zaujala a videli sme v nej potenciál aj na našej škole a aj keď na oficiálne uvedenie na trh sa čakalo presne pol roka, z nášho pohľadu načasovanie nemohlo byť lepšie.

V auguste 2017 sa začali nové súpravy LEGO Boost oficiálne predávať a my sme sa rozhodli ich otestovať aj na našej škole. Na začiatku školského roka 2017/2018 sme sa rozhodli nadviazať na náš úspešný robotický projekt postavený na robotických súpravach MINDSTORMS. Do školy sme stále horúcu novinku na slovenskom lego trhu získali vďaka nadácii ORANGE.

LEGO Boost približuje robotiku najmladším školopovinným deťom, ale svojou jednoduchosťou a názornosťou si s programovaním hravo poradia aj šikovní chlapci a dievčatá predškolského veku.

Súpravy 17101 Boost Creative Toolbox obsahujú:
- 840+ LEGO dielov, základnú jednotku (LEGO Move Hub), motor (Interactive Motor) a senzor farby a vzdialenosti (Color & Distance Sensor)
- základnú jednotku (LEGO Move Hub), ktorá má v sebe dva motory so sledovaním natočenia (encoded motors), Bluetooth pripojenie, senzor náklonu (Tilt sensor), svetlo, spúštacie tlačidlo a miesto na batérie 6xAAA
- samostaný motor so sledovaním natočenia (encoded motor)
- senzor farby a vzdialenosti (Color & Distance Sensor) detekuje vzdialenosť, pohyb, farbu a vie aj svietiť
- pripojenie a vizuálne programovanie je cez aplikáciu na iOS a Android

V Creative ToolBoxe je viac ako 840 dielov na stavbu a v aplikácii návod na piatich robotov:
Vernie the Robot - jazdí, hovorí, reaguje na potrasenie rukou, strieľa na pokyn hlavou
Mačka Frankie - reaguje na "kŕmenie správnym jedlom"
Guitar 4000 - gitara na učenie hrania
Multi-Tool Rover 4 - vozidlo s rôznymi nástavcami
AutoBuilder - vie poskladať minimodely z pripravených komponentov

Naši žiaci si súpravy obľúbili od prvej sekundy, tešíme sa, ako dopadne náš nový projekt a hlavne, ako získané vedomosti z programovania na týchto juniorských súpravach dokážu žiaci vo vyšších ročníkoch použiť pri zložitejších programovacích úlohách v prostredí LEGO MINDSTORMS.

Chceme touto cestou vysloviť poďakovanie Nadácii ORANGE za to, že úsilie pedagógov našej školy podporila grantom, ktorý nám pomôže prinavrátiť programovanie do hodín informatiky zábavnou formou, ktorú si deti obľúbili a tiež ich pripraviť na pokročilejšie štúdium robotiky a programovania.

Prečítané 276 krát
Viac z tejto kategórie: « Oži v škole...