Naše stránky používajú súbory cookies.

utorok, 05 jún 2018 21:09

Naši žiaci premiérovo na robotickom battle

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Náš prvý medzinárodný robotický projekt sme úspešne ukončili ešte v minulom školskom roku. Jeho ciele sú na našej škole stále aktuálne, čoho dôkazom je aj účasť našich žiakov v robotickej súťaži, ktorá sa konala 4. júna 2018 v Košiciach.

Za našu školu si po prvýkrát vyskúšali účasť na robotickej súťaži žiaci 6. ročníka. RBA (Robotický Battle na Alejovej) je celoslovenská súťaž v programovaní a dizajnovaní robotov pre žiakov základných a stredných škôl, ktorí sa zaujímajú o robotiku, dizajnovanie a vymýšľanie rôznych robotov, či modelársky šport a to nielen počas vyučovania, či hodín informatiky. Práve preto bolo zloženie tímu našej školy vybrané na základe záujmu našich žiakov o túto v súčasnosti dosť popularizovanú oblasť vzdelávania.

Žiaci našej školy sa tohto roku zapojili len do jednej kategórie robotického battle a súťažili v kategórii robotická výzva, ktorá sa skladala z piatich úrovní (levelov). Pravidlá robotickej výzvy boli vopred stanovené (http://robotickybattle.sk/obsah/roboticka-vyzva2018.pdf). Hoci sa naši žiaci na robotickú výzvu pripravovali približne jeden mesiac, na “bojisku” zistili, že to nie je až také jednoduché a stačí malá zmena (napr. svetelných podmienok na súťažných ihriskách) a program jednoducho “nevyjde”. Prvý level a prvé kolo prešiel náš naprogramovaný robot pomerne jednoducho a presne. Žiaci získali plný počet bodov za pomerne krátky čas (do 30 s).

Druhé kolo súťaže ukázalo rozmanitosť a aj záludnosť programovania a po tom, čo sa tímy v prvom kole "oťukali" a mohli doladiť programy svojich robotov, naši žiaci išli bez updatov v programoch a to sa im vypomstilo.

Bez možností úprav programov a ladenia robota podľa aktuálnych podmienok na ihrisku sa nedočkali vyššieho bodového hodnotenia a tak prechádzali s plným počtom bodov iba levely 1 a 3. Súčet získaných bodov našich žiakov ešte posunul do tretieho kola, to ale už bolo definitívnou bodkou nášho premiérového účinkovania na robotickom battli v Košiciach. Súčet získaných bodov nakoniec nestačil na ďalší postup a náš tím po treťom kole v súťaži skončil.

Naša škola sa v historicky premiérovej účasti na robotických súťažiach neumiestnila na žiadnych popredných priečkach, a v konkurencii skúsenejších žiakov nielen zo základných, ale najmä stredných škôl, sme to ani neočakávali, náš tím odchádzal domov s novými skúsenosťami a zážitkami a najmä s množstvom inšpirácií a “vychytávok”, ktoré chceme využiť v ďalších robotických programátorských súťažiach v budúcnosti.

Viac o robotickej výzve sa môžete dozvedieť na oficiálnej stránke súťaže: http://robotickybattle.sk

oplz loga horizont

Prečítané 567 krát