Naše stránky používajú súbory cookies.

nedeľa, 08 marec 2020 13:47

Mobilita Španielsko - Deň #4

Napísal
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Predposledný deň mobility v Katalánsku patril zrána hodine dejepisu. Hosťujúci pedagógovia nám pripravili v dopoludňajších hodinách prehliadku historického centra mesta Igualada, ktorého história siaha až do 11. storočia a spája sa predovšetkým so starou španielskou obchodnou cestou a spracovaním kože a textilu.

Aj v súčasnosti je tu v prevádzke niekoľko fabrík spracujúcich kožu pre textilný či automobilový priemysel.

Neuveriteľným okamihom hodiny dejepisu bola miestna obyvateľka, ktorá náhodne začula výklad pre našich žiakov o španielskej architektúre zo začiatkov 20. storočia a pozvala celú medzinárodnú výpravu do svojho bytu v historickej budove, aby žiaci mohli na vlastné oči vidieť prvky klasickej katalánskej architektúry a staviteľstva, ktoré aj po stáročia zostávajú v takmer nedotknutej, zachovalej podobe.

Po hodine dejepisu v uliciach mesta Igualada nasledovala hodina informatiky a eTwinning workshop pre zúčastnených projektových žiakov, počas ktorého žiaci navrhovali rôzne spôsoby redukcie odpadu, ktorý denne v dôsledku konzumného spôsobu života vyprodukujeme. Na rad prišli aj "manuálne" práce a finalizácia žiackych “Boc’n’Roll” obalov, ktoré, ako sme už spomínali, sú ekologickou náhradou jednorázových obalov a sú znovu použiteľné ako obal napríklad na desiatu do školy.
Viac o tomto súčasnom hite obalovej eko-techniky zo Španielska napr. tu:

Poslednou vyučovacou hodinou dnešného školského dňa v katalánskej škole, v ktorej sú naši žiaci už takmer týždeň súčasťou, bola hudobná výchova, počas ktorej netradičným a inovatívnym spôsobom sa naši žiaci začlenili do skupiny bubeníkov a prostredníctvom bubnovania na “bubny” z recyklovaných obalov a materiálov vyjadrili svoj postoj k problematike recyklácie a znovupoužívaniu obalov.

Vo večerných hodinách sme sa zúčastnili oficiálneho ukončenia mobility. Táto slávnosť bola doprevádzaná ukážkami tradičnej španielskej kultúry, zvykov a folklóru, ktoré sú súčasťou každej slávnosti v Katalánsku už niekoľko storočí.

Po úvodnom otvorení slávnosti skupinou bubeníkov a ich úžasnom hudobnom vstupe nasledovala veľkolepá ohňová show nazývaná “correfoc”, počas ktorej sú ľudia prezlečení za démonov, držiac v rukách ohnivé vidly chŕliace oheň a tancujú na otvorenom priestranstve pod žiarou vytvárajúcich sa ohňostrojov za doprovodu bubnov, či iných rytmických nástrojov. Túto tradičnú adrenalínovú folklórnu súčasť všetkých španielskych slávností nám predviedli učitelia spolu so svojimi žiakmi a ubezpečili nás, že je to absolútne bezpečná a neškodná zábavka pre všetkých... Posúďte sami vo videu nižšie...

Žiaci mali jedinečnú príležitosť vidieť aj tanec tradičných katalánskych obrov a spoznať ďalší tradičný prvok ľudových zvykov Katalánska - Gigantes y Cabezudos, teda obrov a veľké hlavy. Tieto figuríny obrovských rozmerov, vážiace viac ako 60 kg, sú súčasťou každej katalánskej slávnosti a predstavujú osobnosti z miestnej histórie. Kvôli silnému vetru hrozilo poškodenie týchto historických pamiatok, a tak sme si obrov išli pozrieť do hangáru, kde boli uskladnení. Figuríny predstavujú kus dejín každej katalánskej obce, sú staré minimálne sto rokov a majú významnú historickú hodnotu.

Falcons de Catalunya - ľudské veže, boli ďalšou atrakciou večera. Falcons sú folklórne súbory, ktoré na rozdiel napr. od tých slovenských netancujú, ale venujú sa adrenalínovým gymnastickým a akrobatickým zostavám s cieľom postaviť vežu z ľudských tiel a údajne majú pôvod u našich západných susedov, v Českej republike...

Úžasný program rozlúčkovej ceremónie zavŕšili flamengo tanečnice naznámejším španielskym tancom, ktorý bol v roku 2020 vyhlásený organizáciou UNESCO za celosvetové nemateriálne dedičstvo ľudstva.

Zostrih celej slávnosti a spomínané ukážky katalánskeho folklóru a ľudových zvykov si môžete pozrieť vo videu nižšie.

Prečítané 141 krát