Naše stránky používajú súbory cookies.

utorok, 16 apríl 2019 20:33

Erasmus+ TNM Bulharsko #5

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Bistritsa je rieka v juhozápadnom Bulharsku, ľavý prítok rieky Struma. Jej dĺžka je 41 km. Rieka pramení do výšky 2546 m nm, 300m juhovýchodne od vrchu Goliam Mechi (2617 m) v juhozápadnej Rile. Po prijatí ľavostranných prítokov z už rozšírenej rezervácie tečie rieka na západ do hlbokého a strmého údolia.

Rieka odbočuje na juhozápad cez dedinu Bistritsa, kde je svah údolia silne erodovaný. To potom tvorí veľký kužeľ, na ktorom sa nachádza Blagoevgrad, a tečie doľava v rieke Struma, 321m nad morom, v okrese Strumsko. Táto rieka bola predmetom nášho piatkového programu. Spolu s odborníčkami na životné prostredie z Univerzity v Sofii sme sa snažili nájst vo vode indikátory čistoty vody. Aj napriek tomu, že väčšina živočíchov ešte prezimúva na dne rieky, podarilo sa nám vyloviť zástupcov dvojkrídlovcov, drobné rybičky i raka riečneho, ktorého prítomnosť v rieke je signálom čistoty vody.

Popoludní sme navštívili Rilsky kláštor, ktorý patrí k najkrajším a najnavštevovanejším kultúrnym pamiatkám Bulharska. Je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO. Bol založený v 10. storočí a je najposvätnejším miestom východnej ortodoxnej cirkvi v Bulharsku.

 

Prečítané 101 krát