Naše stránky používajú súbory cookies.

piatok, 12 apríl 2019 06:11

Erasmus+ TNM Bulharsko #4

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Sandanski je mesto v juhozápadnom Bulharsku. Nachádza sa v ramene povodia Petrich-Sandanski, uprostred západných svahov hory Pirin. Mesto je 155 km od Sofie a 126 km od Egejského mora. Pôvodná obec bola založená okolo horúcich minerálnych prameňov počas 2. tisícročia pred naším letopočtom. Miesto bolo rodiskom slávneho gladiátora Spartacus.

My sme sa zastavili pri horúcich prameňoch v komplexe Vanga, kde sme uskutočnili merania z troch miest - z prameňa, prvého a druhého jazierka. Merali sme teplotu vody, prítomnosť kyslíka a pH vody. Voda z prameňa mala teplotu 74C, pH 4,5 a prítomnosť kyslíka menej ako 0,1 - nevhodné prostredie pre organizmy okrem baktérií. Voda v prvom jazierku mala teplotu 35C, pH 6,5 - 7 a prítomnosť kyslíka 1 - tu sme už mohli pozorovať drobné rybičky a malé korytnačky. Voda v druhom jazierku mala teplotu 22C,  pH 8,5 a prítomnosť kyslíka 6,4 - tu sa na nachádzali väčšie druhy korytnačiek a ostriež.

Potom sme navštívili staré mesto Heraclea Sintica, ktoré bolo postavé v 1.storočí p.n.l.  a neskôr mesto Melnik, ktoré obklopujú pieskovcové pohoria a preteká ním rieka Strouma, ktorá preteká aj mestom Blagoevgrad. Mali sme možnosť spoznať históriu regiónu a kochať sa krásou hôr, riek i starých kláštorov.

Prečítané 182 krát