Naše stránky používajú súbory cookies.

streda, 10 apríl 2019 21:12

Erasmus+ TNM Bulharsko #3

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Dnešný deň sa niesol v znamení spoznávania bulharskej kultúry. Navštívili sme Dobarsko - obec v juhozápadnom Bulharsku, časť obce Razlog. Nachádza sa v nadmorskej výške 1.070 mnm na južných svahoch Rily s najzápadnejšími pohoriami Rhodope na východe a Pirin na juhu v blízkosti údolia rieky Mesta. Dobarsko je vzdialené 80 km od Blagoevgradu.

Podľa legendy, Dobarsko bolo založené vojakmi zo zaslepenej armády bulharského cára Samuila po bitke pri Belasitsa v roku 1014, ktorá prišla do oblasti na ceste do kláštora Rila a objavila svätú jar, ktorá ich údajne vyliečila. Dobarsko sa prvýkrát spomína v charterovom darcovi cára Ivana Šišmana z kláštora Rila v roku 1378.

Po návšteve starobylého chrámu sme sa presunuli do hotela Rudi v dedinke Gorno Draglishte, kde nás miestne ženy privítali chlebom a korením, predviedli tradičné zvyky, žiaci mali možnosť si obliecť kroje a naučiť sa kroky na folklórnu hudbu. Vyskúšali sme si pripraviťˇ pre túto oblasť typický korenený chlieb a učitelia sa pokúsili vyrobiť cukríky z vody, cukru a octu. Ochutnali sme miestne špeciality. Je zaujímavé mať možnosť týmto spôsobom spoznávať kultúru partnerskej krajiny. 

Pri pití bylinkového čaju sme sa veľa dozvedeli o miestnej faune.

Prečítané 70 krát