Naše stránky používajú súbory cookies.

utorok, 30 október 2018 21:06

Projekt Erasmus+ Adoptuj rieku - Rumunsko 2

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Bicazská tiesňava ( rumunsky Cheile Bicazului) je jednou z najpozoruhodnejších prírodných zaujímavostí Rumunska . Nachádza sa v severovýchodnej časti krajiny, na hranici žúp Neamt a Harghita.

Tiesňava bola vytvorená vodami rieky Bicaz, ktorá tadiaľ preteká. Tiesňavou prechádzala už za rímskych čias spojnica medzi Moldavskom a Sedmohradskom, bývalá hranica medzi Rumunskom a Uhorskom.

Cesta tiahnúca sa pozdĺž 8 km útesov, často v serpentínach, so skalnou stenou na jednej strane a prudkým zrázom na strane druhej, je jedným z najpozoruhodnejších v Rumunsku. Súčasťou tiesňavy je jazero Lacul Rosu(v preklade Červené jazero) v nadmorskej výške 980 m, ktoré vzniklo v 19. storočí zosuvom pôdy. Vďaka nedávnemu dátumu tejto udalosti trčia dodnes z vody zvyšky stromov, ktoré na zaplavenom území pôvodne rástli. Tiesňava patrí k vyhľadávaným miestam horolezcov .

Na tomto jazere sme mali možnosť sa chvíľu člnkovať a obdivovať činnosť vody. Okolité skaly nám v mnohom pripomínali naše Vysoké Tatry, keďže sa jedná o ďalšie pohorie karpatského oblúku, ktorý prechádza Rakúskom, Českom, Slovenskom, Maďarskom, Poľskom, Ukrajinou, Rumunskom a Srbskom.

Prečítané 178 krát