štvrtok, 01 jún 2017 20:00

Naši žiaci pracujú s miniatúrnym robotom Ozobotom BIT

Tento minirobot predstavuje interaktívnu hračku, ktorá rozvíja kreativitu a logické myslenie detí. Zároveň je to skvelá didaktická pomôcka, ktorá predstavuje zábavnú cestu k programovaniu a robotike.

Ozobot má veľké využitie, napriek svojej veľkosti - približne 2,5 cm. Má pamäť až na 500 príkazov, programovateľných cez farebné kódy. S niektorými z nich sa oboznámili aj žiaci 3.A a 4.A triedy. Naučili sa kalibrovať robotíkov a pomocou povelov - farebných kódov, ich uviesť do pohybu. Farebné kódy - ozokódy si deti tak osvojili, že už po absolvovaní druhej lekcie vymysleli rozprávky a pomocou na papieri nakreslených cestičiek a ozokódov programovali svojich Ozobotov. Rozprávky doplnili ilustráciami a predviedli :-)   Žiakom sa veľmi páčilo, že robotíky môžu vykonávať sekvenciu zložitejších pohybov, pripomínajúcich tanec.

Programovať však budeme aj pomocou tabletov, využijeme program OzoDraw, v ktorom budeme kresliť nové cesty, alebo nahrávať už existujúce dráhy... Na ďalšom stretnutí by sme chceli vyskúšať programovať Ozobotov na webovej stránke OzoBlockly:  http://ozoblockly.com/  Programovanie v tomto editore zvládnu aj žiaci prvého stupňa. Deti si nakombinujú jednotlivé príkazy v podobe puzzle na seba. Výsledok si načítajú pomocou senzorov Ozobota pritlačením na dané miesto obrazovky. Výsledok programovania potom predvedie minirobot na akomkoľvek rovnom povrchu.

A ešte jeden tip - aplikácia OzoGroove, vďaka ktorej môžete Ozobotovi vytvoriť choreografiu na svoju obľúbenú pesničku.

Video:

ozobot - 1. lekcia from Ivana Čepová on Vimeo.