pondelok, 25 apríl 2016 09:19

Úspech nášho bývalého žiaka

Napísal
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Matúš Fedorčák zo Strednej odbornej školy (SOŠ) technickej v Humennom dosiahol pozoruhodný úspech. Jeho projekt Autonómneho vozidla zaujal odborníkov viac ako všetky ostatné!

Študent SOŠ technickej v Humennom Matúš Fedorčák sa stal s projektom Autonómne vozidlo celkovým víťazom Elektrotechnickej olympiády pre študentov stredných odborných škôl a gymnázií.

„Ide o poloautomatické autonómne vozidlo. My ho riadime a hovoríme mu, čo má robiť. A ono nám do toho zasahuje na základe toho, ako veľmi mu to dovolíme. Napríklad vojenská technika – ak by boli priestory, ktoré sú zamínované alebo chemicky napadnuté, tak nemusíme ohrozovať život vojakov a chemikov. Ale pošleme tam autonómne vozidlo, ktoré dokáže zisťovať, čo sa tam deje,“ povedal o víťaznom projekte Matúš.

Druhé miesto získali Michal Trnka, Matej Sedláčko a Viliam Pavela zo SOŠ elektrotechnickej v Žiline s projektom Riešenie a problematika malej veternej elektrárne a tretie miesto Michal Bender zo SOŠ v Košiciach s projektom Airsoftový Chronometer.
Žiadna maličkosť

Hlavným cieľom olympiády, ktorú organizuje Zväz elektrotechnického priemyslu (ZEP) Slovenskej republiky v spolupráci s Elektrotechnickou fakultou (EF) ŽU, je propagácia elektrotechniky a zvýšenie atraktivity elektrotechnického vzdelávania. „V prvom rade by som chcel vyzdvihnúť znalosti študentov. Skutočne svedčia o tom, že sa môžu ďalej rozvíjať, majú otvorené dvere a priemysel ich príjme. Je to prvá lastovička v rámci ZEP, pretože vnímame úroveň slovenského stredného a základného školstva dosť problematicky. Myslíme si, že nie je na dostatočnej úrovni. Preto by sme takouto cestou chceli pomôcť nášmu školstvu,“ uviedol prezident ZEP SR Vladimír Ondrovič.

Oficiálne výsledky tu.

Zdroj: TASR, foto: M. Fedorčák

Prečítané 653 krát