Naše stránky používajú súbory cookies.

štvrtok, 26 marec 2015 14:25

Za Hviezdoslavom...

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)

Každý rok za ním ideme recitujúc poéziu a prózu, aj keď od jeho smrti ubehlo neuveriteľných 94 rokov. Nedá sa zabudnúť. Veď bol i je najväčším slovenským básnikom, ktorý svojím zaujímavým postavením slov dokáže poriadne pozapletať jazyk.

A okrem toho je zaujímavý aj tým, že:
- Prvým jeho koníčkom bolo čítanie a preklad diel nemeckých a anglických autorov
- Ďalším z jeho záujmov boli prechádzky po oravskej prírode. Lásku k prírode si osvojil už v detstve, keďže jeho otec bol roľník.
- Zaujímal sa aj o svoj vzhľad. Jeho výzor dotváral klobúk, šatka s bodkami a neskôr aj palička.
- Ovládal plynule 4 jazyky, a to: latinský, grécky, nemecký a maďarský. Ako 50- ročný naučil sa rozprávať po anglicky
- Bol dobrým žiakom, písať básničky začal ešte na gymnáziu – po maďarsky
- V polovici 70. rokoch 19. stor. sa rozhodol pre básnické meno Hviezdoslav a potom dôsledne používal len tento jednoslovný pseudonym. Toto rozhodnutie nebolo náhodné. V podstate si iba naplnil sen z detstva, kedy ho fascinoval pohľad na nekonečné priestory nočnej oblohy, posiatej nespočetným množstvom hviezd a súhvezdí. A keď ste tieto riadky poctivo dočítali, dostanete sa aj k výhercom:

1. katagória – poézia: 1. miesto v školskej súťaži a zároveň 3. miesto v recitácii poézie v okrese získala Barbora Kalaninová z 2.a 1. miesto v próze v školskej a zároveň aj v okresnej súťaži získala Martina Petrovčinová z 3.a. Bude nás reprezentovať na celoslovenskej súťaži, takže všetci jej budeme držať päste.

V 2. kategórii nás prezentovali šikovné žiačky z 5.a, ktoré aj v okrese sa umiestnili na 3. mieste - v próze Stela Simonová a v poézii Petra Karšková . Blahoželáme.

3. kategória bola s nízkym počtom recitujúcich. Okresnej súťaže sa zúčastnila v poézii Laura Pločicová zo 7.b a v próze Zuzana Bobaľová zo 7.b. Boli úspešné, ale bez umiestnenia.

Všetkým dievčatám blahoželáme.


       
{fcomment}

Prečítané 1027 krát