Naše stránky používajú súbory cookies.

utorok, 08 október 2019 17:29

Naši žiaci si pripomenuli 75. výročie Karpatsko-duklianskej operácie

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V jeseni roku 1944 sa v priestoroch Duklianskeho priesmyku uskutočnila jedna z najkrvavejších operácií druhej svetovej vojny – Karpatsko-duklianska operácia. Išlo o útok československých a sovietskych vojsk, ktoré sa mali spojiť so silami Slovenského národného povstania.

Bola jednou z najväčších horských bitiek a denne sa bojovalo o každý meter pôdy. 6. októbra 1944 sa jednotkám 1. československého armádneho zboru na čele s armádnym generálom Ludvíkom Svobodom spolu so sovietskymi vojenskými jednotkami podarilo ovládnuť Dukliansky priesmyk a vstúpiť na naše československé územie.

Preto si v tento októbrový deň pripomíname obete Dukly – ich počet nie je možné vymedziť, ale strata každého jedného ľudského života, strata každého jedného vojaka bojujúceho za naše oslobodenie je bolestivou spomienkou.

Aj žiaci našej školy v spomínaný deň – 6. októbra – navštívili tieto spomienkové miesta – Pamätník 1. československého armádneho zboru s vojnovým cintorínom a Pamätník sovietskej armády vo Svidníku. Aj takýmito vzdelávacími aktivitami chceme u našich žiakov budovať národné povedomie a identitu a rozšíriť ich vedomosti o učivo miestneho regiónu. Záleží nám na tom, aby naši žiaci poznali a osobne navštívili miesta, kde sa písala história nášho národa a ktoré z pohľadu slovenských dejín majú najdôležitejšie miesto na mape Slovenska. Zážitkom pre žiakov bol aj výhľad z vyhliadkovej veže na Dukle a návšteva Vojenského historického múzea vo Svidníku, kde si mohli vyskúšať rôznu vojenskú techniku a v pravom vojenskom stane pochutnať na výbornom guľáši.

Prečítané 34 krát

Najnovšie od Mgr. Zuzana Balogová