Naše stránky používajú súbory cookies.

sobota, 05 január 2019 12:24

Je vaša strava naozaj pestrá?

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

O zdravej a pestrej  strave sa hovorí neustále. Čo ale presne znamená?

Odpoveď na túto otázku dostali žiaci 3. a 4.ročníkov, ktorí boli zapojení do projektu Viem čo jem. Pani Lobová z RÚVZ pripravila pre žiakov prednášku na tému Pestrá strava z ktorej sa žiaci dozvedeli čo jesť, aby ich telo dostalo všetky potrebné živiny. Hlavne si pamätať 5 základných skupín: obilniny (pečivo, chlieb, ryža, cestoviny), ovocie a zelenina, mlieko a mliečne výrobky, vajcia a orechy a napokon mäso a strukoviny. Nestačí však všetky poznať, ale aj pravidelne striedať. Na záver si každý žiak vypracoval pracovný list Obchod v ňom krúžkovali potraviny, ktoré sú súčasťou ich jedálneho lístka. V závere sa dozvedeli či dávajú prednosť pestrej strave alebo jednotvárnej – nezdravej a niekoľko rád zdravej životosprávy:

1) Snažte sa udržiavať pestrosť stavy.

2) Denne by ste mali zjesť päť porcií ovocia alebo zeleniny.

3) V stravovaní dodržujte pravidelnosť, ideálne je jesť päťkrát deň (raňajky - desiata –obed- olovrant - večera).

4) Obmedzte konzumáciu rýchleho občerstvenia ako hamburgery, hranolky. Rovnako tak by ste nemali holdovať ani sladkostiam a zákuskom.

5) Z jedla urobte rituál. Jedzte najlepšie v spoločnosti priateľov či rodiny.

6) V zásade neexistujú dobré a zlé potraviny. Čo existuje, to sú dobré a zlé stravovacie návyky. Všetky potraviny môžu byť zaradené do jedálnička, len je potrebné rešpektovať isté pravidlá týkajúce sa frekvencie konzumácie.

7) Prejedanie telu neprospieva. Ak sa mu však nemôžete ubrániť, snažte sa prejedať "zdravo" - nachystajte si sušené ovocie alebo oriešky, prípadne ovocný alebo zeleninový šalát.

8) Dodržujte pitný režim, denne by ste mali prijať zhruba 1,5 - 2 litre tekutín. Ak aktívne športujete, môže to byť aj viac.

9) Snažte sa trikrát týždenne venovať nejakej športovej aktivite, a to po dobu aspoň 40 minút.

10) Nehladujte. Hlad je najväčším nepriateľom správneho stravovania.

Prečítané 61 krát