Naše stránky používajú súbory cookies.

utorok, 02 október 2018 07:40

Vystúpili sme na Ďurkovec

Napísal
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Jeden z najvyšších vrchov NP Poloniny - Ďurkovec s výškou 1189 m n.m. - sa stal cieľom geografickej exkurzie dňa 28.9.2018 pre žiakov deviateho ročníka. Predmetný vrch leží na slovensko-poľskej hranici v národnom parku Poloniny.

Najvyššia časť tejto lokality leží v najvyyššom piatom ochrannom stupni, v NPR Jarabá skala. Exkurzia nadväzuje na témy z učebnice deviateho ročníka - hranice Slovenska, povrch Slovenska a chránené územia Slovenska.

V tento deň sme sa vybrali autobusom z Humenného do obce Runina v Sninskom okrese. Je to najvyššie položená obec v okrese s nadmorskou výškou 560 m n.m. Odtiaľ sme už postupovali peši po zelenej turistickej značke až na vrch. Túra síce nebola dlhá - 3,75 km. Ale svojim profilom bola náročná - keďže počas krátkej trasy sme absolvovali prevýšenie 630. Niektoré strmé úseky dali zabrať nám všetkým. Po presne dvoch hodinách sme sa dostali na vrchol Ďurkovca a mohli sa pokochať krásnym výhľadom na slovenskú aj poľskú stranu. Navyše nám prialo aj počasie.

Po spiatočnej ceste sme sa zastavili v obci Runina, kde nám navarili veľmi chutný guláš. Poďakovanie patrí starostovi obce Mariánovi Regulovi a kuchárovi Miroslavovi Hančákovi.

Exkurzie sa zúčastnilo 32 žiakov deviateho ročníka s p. učiteľkou Balogovou, p. učiteľkou Kačurovou a p. učiteľom Fedorišinom.

Prečítané 446 krát