Naše stránky používajú súbory cookies.

pondelok, 09 október 2017 12:49

Túra OSADNÉ – BALNICA 30.09.2017

Napísal
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
V sobotu 30.09.2017 bolo krásne jesenné babie leto. Žiaci, rodičia, učitelia i zamestnanci našej školy uskutočnili turistickú vychádzku s cieľom slovensko – poľská hranica.


Ráno sme sa stretli pred školou. Čakal nás autobus, ktorý sa naplnil malými turistami. Nabrali sme smer Osadné. Po hodine cesty sme vystúpili v strede dediny pri pravoslávnej cerkve. Pod ňou sa nachádza krypta vojakov z 1.svetovej vojny. Je tam pochovaných 1025 vojakov.  Na tabuli je nápis :ZDE V PÁNU ODPOČÍVÁ 1025 VOJÍNU PADLÝCH VE SVĚTOVÉ VALCE 1914 – 1915. ZNÁMYCH PODLE JMEN 23. NEZNÁMYCH 1002.

ČEST BUDIŽ JEJICH PAMÁTCE!

My sme však pokračovali ďalej nad obec. Trasa viedla po žltej turistickej značke na turistický priechod do Poľska pri železničnej stanici Balnica. V roku 1915 tadiaľto – ako vojak pražského zboru – prechádzal známy zúrivý reportér Egon Ervin KISCH. Osobitosťou územia je úzkokoľajka so železničnou stanicou Balnica, kvôli ktorej Slovensko Poľsku odstupovalo časť svojho územia v roku 1939. Bieščadská úzkokoľajka z Lupkova do Cisny bola postavená za čias Rakúsko – Uhorska v roku 1895. Po rozpade R-U sa celá trasa trate ocitla v Poľsku okrem 2 km úseku, ktorý bol v ČSR. Dolinu odvodňuje riečka UDAVA prameniaca pod Zaškovým Beskydom. Sú tu krásne jedľovo-bukové lesy. A v tú krásnu sobotu boli plné nádherných hríbov. Muchotrávky ako z rozprávky stáli pri každom strome. Ale my sme zbierali hlavne dubáky, suchohríby, kozáky a masliaky. Prechádzali sme okolo riečky Udava po medzinárodnom turistickom náučnom chodníku UDAVA  - SOLINKA. Na hrebeni bola štátna hranica a železničná zastávka BALNICA. Tu sme si našli miesto na opekanie a piknik v prírode.

Každý si oddýchol, najedol sa a vyšantil do sýtosti. Na záver prišlo aj prekvapenie : do stanice dofučal vláčik s turistami v otvorených vagónoch. My sme ich pozdravili a vybrali sa smerom dolu. Do obce Osadné, kde na nás čakal náš autobus.

Plnými dúškami sme si vychutnali všetko, čo nám tento deň dal: Oddych, krásu, zaujímavé miesta, prírodnú rezerváciu Udava, zbieranie krásnych hríbov, kamarátov, pohyb v čistej prírode. A ďalší výlet do našej prírody nás už čaká.

 

Prečítané 1493 krát