Naše stránky používajú súbory cookies.

nedeľa, 21 jún 2015 14:29

Exkurzia do Múzea moderného umenia A. Warhola

Napísal
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Žiaci VI.A, B a C triedy sa v máji zúčastnili exkurzie do Múzea moderného umenia A. Warhola v Medzilaborciach a zároveň navštívili aj Chrám Svätého Ducha.

Zaujala ich samotná budova múzea s výzdobou zameranou na tvorbu slávneho rodáka A. Warhola, najmä jeho socha so zvláštnym dáždnikom a plechovka polievky. Privítalo ich schodište vyzdobené jeho najznámejšími výtvarnými motívmi  a hore ich čakal samotný A. Warhol, samozrejme len z papiera. Prezreli si tri expozície. Niektorých zaujali predmety pripomínajúce život v Andyho rodine, iných výtvarná tvorba jeho príbuzných, no najviac sa zaujímali o Andyho dielo. Aj keď sa narodil rodičom pochádzajúcim z neďalekej dedinky Mikova v USA a celý život prežil v tejto ďalekej krajine, skupina nadšencov z bývalého Československa mu vytvorila tento pamätník - múzeum, jemu a jeho pop artu. Výklad odbornej pracovníčky múzea bol veľmi podrobný a zaujímavý, rada odpovedala aj na zvedavé otázky žiakov. žiakov.                                                    V Chráme Svätého Ducha sa dozvedeli o histórii chrámu, jeho rekonštrukcii, o symbolike náboženských obrazov a o písaní ikon.

V centre Medzilaboriec viaceré symboly upozorňovali návštevníkov, že sú v meste, ktoré oživilo spomienky na slávneho maliara s koreňmi práve neďaleko tohto pohraničného mestečka.

Prečítané 764 krát