Naše stránky používajú súbory cookies.

pondelok, 01 december 2014 12:33

Svetový deň boja proti AIDS - 1. december 2014

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

AIDS je pozvoľne sa vyvíjajúca choroba, ktorá sa prejavuje celkovými príznakmi, ako sú strata telesnej hmotnosti, zväčšenie lymfatických uzlín a potenie.

Chorí sú veľmi citliví aj na určité typy pľúcnych infekcií, infekcií tráviacej sústavy a určité typy rakoviny. Všetko to má na svedomí vírus HIV. HIV patrí do skupiny ľudských retrovírusov. Prvýkrát sa u človeka objavuje v roku 1940 v Afrike . HIV je schopný úplne narušiť práve mechanizmus obranyschopnosti organizmu tak, že človek infikovaný vírusom HIV, u ktorého prepuklo ochorenie AIDS, môže zomrieť na chorobu, na ktorú sa inak nezomiera, napríklad na ťažký zápal pľúc. Človek infikovaný vírusom HIV nemusí mať nijaké príznaky, prípadne podľahne na jeden či dva týždne ochoreniu, ktoré príznakmi pripomína iné vírusové ochorenia (horúčka, bolesti hrdla, zväčšenie lymfatických uzlín, bolesti svalov a celkový úbytok energie). Ďalšie mesiace a v mnohých prípadoch potom i celé roky uplynú bez akýchkoľvek príznakov choroby. V tomto inkubačnom období však môže človek preniesť infekciu na iných ľudí.

Vírus HIV sa prenáša pohlavným stykom alebo krvou. Nakaziť sa možno pri nechránenom pohlavnom styku., HIV infikovanou krvou alebo krvnými derivátmi, spoločným použivaním ihiel, striekačiek, eventuálne roztokom drogy u injekčných užívateľov drog, z HIV infikovanej matky na dieťa počas vnútromaternicového vývoja.
Choroba bola prvý raz identifikovaná roku 1981 a ešte koncom 80. rokov sa predpokladalo, že po zjavení príznakov je nevyliečiteľná a chorého čaká smrť. Aj keď dnes už rozličné protivírusové prípravky spomaľujú jej priebeh a stále sa vyvíjajú účinnejšie látky, ktoré prognózu pacientov zlepšujú, je stále veľkou hrozbou pre celé ľudstvo.

V roku 1982 je prvýkrát definovaný syndróm získaného zlyhania imunity (AIDS)

Na Slovensku od začiatku roku 1985 bolo zaregistrovaných 570 osôb infikovaných vírusom HIV. Vyplýva to z epidemiologickej správy, ktorú vydalo Národné centrum pre prevenciu HIV/AIDS v spolupráci s Ústavom verejného zdravotníctva v Bratislave. Na AIDS ochorelo 87 občanov, z čoho 53 tejto chorobe podľahlo. Smutné prvenstvo v počte infikovaných drží Bratislavský kraj po ktorom nasleduje Košický kraj .

9. roč. sa práve pri príležitosti boja proti AIDS zúčastnil na tvorivých dielňach v RÚVZ v Humennom, kde v pracovnej atmosfére sa dozvedeli, že vírus HIV sa neprenáša vodou, potravinami, vzduchom, bozkaním, kašľaním, kýchaním, podaním ruky, bežným kontaktom. K nákaze nedôjde ani spoločným užívaním nádob, príborov a pohárov, kúpaním v bazénoch, spoločným používaním toaliet, spŕch, sáun. Neprenáša sa ani hmyzom,

a l e

vzhľadom k tomu, že dodnes neexistuje očkovacia látka proti nákaze HIV,  najlepšou a jedinou cestou, ako sa chrániť pred touto nákazou je zodpovedné správanie každého človeka. Hlavnými rizikovými faktormi v ľudskom správaní je nechránený pohlavný styk a vnútro- žilná narkománia. HIV nákaza sa šíri predovšetkým pohlavným stykom. Preto bezpečné sexuálne správanie je v prevencii šírenia AIDS najdôležitejšie. Nebezpečné môže byť i šírenie HIV pri tetovaní, pokiaľ je prevádzané nesterilnou ihlou.

 

AIDS V DÁTUMOCH
1940 - vírus HIV sa asi po prvýkrát objavuje u človeka v africkom štáte Guinea-Bissau
1981 - prvé prípady zlyhania imunity u homosexuálov v USA
1982 - prvýkrát je definovaný syndróm získaného zlyhania imunity (AIDS)
1983 - profesori Gallo a Montagnier identifikujú vírus HIV
1984 - prepuká epidémia AIDS medzi heterosexuálmi v Afrike
1985 - každá oblasť sveta hlási aspoň jeden prípad AIDS


       
{fcomment}

Prečítané 1032 krát