utorok, 05 február 2013 13:04

Na posiedke vo Vihorlatskej knižnici

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)

Deti sú ako nádherné, nepopísané tabule, čisté, krehké a veľmi úprimné.“

 A deti z našj školy  prikyvovali hlávkami, že je to pravda, keď sa 24. januára stretli vo Vihorlatskej knižnici s detskou spisovateľkou a zubnou lekárkou MUDr. Ruženou Anďalovou, ktorá sa o nich takto vyjadrila.

Ale deti aj všeličo vyvedú. Nechcú však počúvať „otrepané“ rady a varovania dospelákov typu - dávaj si pozor, -buď opatrný! Často dôjde k úrazom, s ktorými si mnohí nevedia poradiť. Preto spisovateľka sa po istej trebišovskej tragédii rozhodla, že napíše knihy s detskými hrdinami, ktorí vedia pomôcť v každej situácii. Vedia ošetriť odreninu, stabilizovať zlomeninu, poradiť, čo s boľavým zubom, či s mdlobou po vynechaných raňajkách. Nenásilnou formou autorka radí deťom, ako konať v takej, či v onakej situácii. Píše veselo, aj keď napohľad ide o vážne veci. Všetko toto nájdete v jej knihe Prázdninové odreninky, ktorá sa počas besedy vypredala do posledného kusa.

Jej hrdinovia konajú aj v druhej knihe Freónové komando. Avšak v tejto knižočke zaujmú tí istí hrdinovia od zubárskeho kresla ekologickými problémami zaujímavo interpretovanými. „Vraj deťom treba povedať pravdu o životnom prostredí. Je len na nich, ako s tým, čo im necháme, naložia. Snáď Zem má ešte šancu“...hovorí autorka.

Beseda prebiehala v príjemnom prostredí. Žiaci pod vedením svojich učiteliek Mgr. Onduškovej a PaedDr. Horvatovej pripravili prezentáciu o autorke, o jej živote a diele, dievčatá / Janka Blichová a Tamarka Rohaľová / sa zahrali na moderátorky, iní žiaci z .a dialogizáciou úryvkov priblížili dej spomínaných kníh a literárny sviatok bol na svete. Ďakujeme zaň pani spisovateľke a pracovníkom Vihorlatskej knižnice v Humennom.

{fcomment}

Prečítané 4139 krát