Naše stránky používajú súbory cookies.

štvrtok, 08 november 2012 17:57

Kreativita ôsmakov

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(10 hlasov)

Zaujímate sa o moderné umenie? Ak áno, inšpirujte sa !

Predmet výchova umením, s ktorým sa žiaci stretnú v osmôm ročníku, nadväzuje na predmety hudobná a výtvarná výchova. Jednou z jeho úloh je chápanie miesta súčasného umenia v živote žiakov a aktívna účasť na ňom. Žiaci 8.b sa o to snažia prostredníctvom tvorivých činností. Najprv sa venovali umeniu grafiti, oboznamovali sa s touto novodobou kultúrou, ktorá je už nepochybne súčasťou ich života a aspoň na chvíľu sa ponorili do atmosféry streetlife sveta.

Grafiti je forma prejavu, ktorá je posudzovaná ako vandalizmus a trestný čin poškodzovania cudzej veci. Žiaci si na vyučovacej hodine pozreli prezentáciu o tom, že narýchlo robené čmáranice majú ďaleko od umenia, skôr ničia ako skrášľujú múry budov. Legálnych plôch na maľovanie grafity je málo, a preto sme ďalšiu vyučovaciu hodinu dali voľnosť fantázii a vytvorili plagát na stenu s menami žiakov v grafitovom písme.

Ďalšou aktivitou bolo maľovanie na telo a tvár, ktoré poznáme aj pod názvami bodypainting a facepainting. Body art (zdobenie tela) je dočasné umelecké dielo namaľované na ľudskú pokožku, ktoré vydrží niekoľko hodín a potom ho jednoducho umyjete J. Ide o veľmi staré umenie, za jeho autorov sú považovaní domorodci z Novej Guiney, ktorí ho používali na náboženské účely. Z tohto miesta sa rozšírilo po celom svete, veľký rozmach zažilo v 60. rokoch minulého storočia v dobe hippies a skutočný rozkvet zaznamenalo v 90. rokoch. Dnes ho najčastejšie môžete vidieť na prehliadkových mólach a špeciálnych súťažiach. Časť žiakov sa na jednu vyučovaciu hodinu stala modelkami a modelmi a druhá časť triedy mala náročnú úlohu – pretvoriť tvár či ruky svojich spolužiakov na umelecké diela. Či sa im to podarilo? Posúďte sami...

{fcomment}

Prečítané 5238 krát