Naše stránky používajú súbory cookies.

pondelok, 29 október 2012 13:50

Timravina studnička

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)

Obec Polichno sa nachádza v oblasti Slovenského stredohoria v okrese Lučenec. Stred obce je vo výške až 600 m.n.m.
Toto miesto je venované spisovateľke Božene Slančíkovej - Timrave, ktorá si zobrala od studničky v polichnianskom chotári s názvom Timrava pseudonym, teda spisovateľské meno.

Slančíková o tom napísala: "Meno mám zo studničky Timrava. Bola tam taká čistučká voda..."
Milovala novohradský región, kraj zabudnutý, chátrajúci, neúrodný, ale čarovný. V zime v ňom bol život ťažký, ale v lete krásny vďaka nádhernej prírode.

 

Nie každý vie otvoriť svoje srdce krásnu, ktoré nás obklopuje. Respektíve – každý za krásne považuje niečo iné. Učiteľky SJL sú rady, že majú žiakov, ktorí svoju slovnú zásobu vybrusujú čítaním kníh slovenských prozaikov. Mnohí si pekné úryvky vyberajú na recitáciu a chcú urobiť zážitok nielen sebe, ale aj svojim rovesníkom.
Po minulé roky sa za školu pripravoval jeden žiak. V tomto školskom roku už ich bolo viac, takže bolo treba vytvoriť komisiu, ktorá by vybrala víťaza školského kola. Pod dohľadom p.uč. Onduškovej a p. uč. Horvatovej sa tejto úlohy výborne zhostila 6.a trieda v rámci krúžku slovenského jazyka. A keď sa aj nezdá, neboli až tak laickou porotou. S ich výberom a poradím súhlasili i odborníci.
Takže na 1. mieste sa umiestnila Viktória Hutníková z 5.a, ktorá nás prezentovala aj v okresnom kole. Na 2. mieste bola Michaela Blahová z 5.a /obidve pripravovala p.uč. Horvatová/ a na 3. mieste sa umiestnila Katka Sivá zo 6.a / viedla ju p.uč. Ondušková/. Dievčatá dostali pekné ceny, ale hlavne chuť a odhodlanie v recitácii pokračovať. Aj keď sa neumiestnia v okrese, bude ich tešiť aspoň pekný pocit zo zážitku.
V ročníkoch 1 – 4 sa prezentovalo 9 žiakov. A veru boli veľmi úspešní, lebo získali aj umiestnenia v okrese – napr. René Valentová bola druhá /pripravovala p. uč. Kapraľová a Stela Simonová tretia – pripravovala p.uč. Závodská/. Blahoželáme!!!

 

{fcomment}

Prečítané 4511 krát
Viac z tejto kategórie: « Tenis do škôl Halloween u nás »