Naše stránky používajú súbory cookies.

utorok, 17 jún 2014 00:00

Nástrahy prázdnin

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)

Dlhé letné prázdniny prinášajú školákom spolu s oddychom a zábavou aj riziká. Na letné prázdniny sa deti tešia niekoľko mesiacov dopredu. Nemusia chodiť do školy, sú samé doma či na táboroch. Lenže je to tiež doba najväčšieho počtu úrazov.

Dieťaťu je vhodné pripraviť prázdninový program, ktorý bude smerovať k aktívnemu využitiu voľného času. Rodičia by mali svoje dieťa dobre poznať a vedieť, kde a s kým sa počas ich neprítomnosti pohybuje.

Rizikom na sídliskách a v okolí domova môžu byť drogy alebo alkohol. Je veľmi dôležité sa rozprávať veľa s dieťaťom na rôzne témy, a tak si získať jeho dôveru.

Polícia radí rodičom, aby deťom vysvetlili, že nemajú v čase ich neprítomnosti do bytu vodiť kamarátov a brať od cudzích ľudí sladkosti.

Podľa štatistík v lete pribúda detských úrazov na cestách. Zásady bezpečnosti na cestách by preto mali rodičia svojim potomkom zopakovať.

Rodičia by svojim deťom mali zopakovať zásady bezpečného správania na cestách, či už ako chodci, cyklisti, kolieskoví korčuliari či skejtbordisti.
• Nedovoľte, aby sa deti hrali na ceste i v zdanlivo pokojnej ulici.
• Nezabudnite na pestré oblečenie vášho dieťaťa a majte na pamäti, aby bolo videné , teda nemali by ste zabúdať doplniť výbavu dieťaťa doplnkami z reflexného materiálu.
• Nedovoľte deťom bicyklovať sa frekventovaných cestách bez vašej prítomnosti.
• Nezabudnite na cyklistické prilby pre malých cyklistov, ktoré až v 80% zamedzujú smrteľným úrazom cyklistov. Ročne niekoľko sto detí utrpí vážne úrazy hlavy po páde z bicykla alebo kolieskových korčúľ, kolobežky, či skejtbordu. Niektoré úrazy končia smrťou a desiatky detí má trvalé následky. Zabezpečte preto, aby Vaše dieťa nosilo pri bicyklovaní vždy cyklistickú prilbu, ktorú bude mať pevne upnutú. Pri jazde na kolieskových korčuliach alebo skateboarde treba vždy okrem prilby používať aj chrániče kolien, lakťov a rukavice. Zlomeniny sú najčastejším úrazom detí.
• Skontrolujte stav bicyklov deti, zvlášť nezabudnite na funkčnosť svetiel, bŕzd, zvončeka a na odrazové sklíčka.
• Upozornite dieťa, ak pôjde so skupinou kamarátov – cyklistov, že jazdiť vedľa seba nesmú!
• Naučte vaše dieťa správne prechádzať cez cestu. Vie, že má chodiť po ľavej strane cesty, pokiaľ chodník nie je súčasťou cesty a používať za zníženej viditeľnosti reflexné bezpečnostné prvky?
• Upozornite dieťa, že sa nesmie hrať na ceste v blízkosti železničnej trate a v ich blízkosti.
Deti sa snažia využívať voľný čas ako sa len dá. Nemali by však zabúdať na to, že na nich číha nebezpečenstvo z každej strany. Počas prázdnin sa stáva veľa úrazov. Letné prázdniny sa prehupli do druhej polovice a ak deti chcú v zdraví prísť do školy, mali by si aj počas tohto mesiaca dávať pozor.

Nehoda nie je náhoda. Stačí jedna sekunda nepozornosti alebo chlapčenská frajerina a úraz je tu. Neveselá štatistika hovorí, že ročne zomrie na úrazy až 300 detí a lekári ošetria okolo pol milióna detských úrazov. Toto je krutá realita.

V tomto období je nárast detských úrazov, preto chceme Vašu pozornosť upriamiť na prázdninové riziká a možnosti, ako predísť alebo aspoň znížiť úrazovosť detí.
Deti však môžu rýchlo podľahnúť alkoholu, či drogám.

Mnoho deti trávi voľný čas na sídliskách, či v okolí svojho bydliska medzi rovesníkmi. Rodičia sú v zamestnaní a ich deti sa voľne pohybujú po okolí, teda nie je problém sa dostať aj do styku s drogou. Najlepším riešením je dieťa cez prázdniny zamestnať tak, aby na takéto experimenty nemalo čas a nedostalo príležitosť ju užiť. Vhodné je dieťaťu pripraviť prázdninový program, ktorý bude smerovať k aktívnemu využitiu voľného času. Rodičia by mali dobre svoje dieťa poznať a vedieť, kde a s kým sa počas ich neprítomnosti pohybuje. Na tieto riziká upozorňuje aj polícia.
Internet je dobrá vec, ale môže dieťaťu aj uškodiť

Podľa jedného prieskumu nie je ochrana detí na internete dostatočná. Viac ako tretina rodičov pristihla dieťa pri pozeraní stránok nevhodných pre jeho vek. Takmer polovica rodičov sa nezaujíma, čo ich deti robia na svojom počítači. Niektoré rady sú pritom veľmi jednoduché, napríklad pri mladších deťoch stačí, ak umiestnite počítač na také miesto v byte, kde sa často pohybujete aj vy. Svoje dieťa máte tak podstatne viac pod kontrolou.

Internet je užitočná vec. Ľudia sa dozvedia zaujímavosti a v neposlednom rade sa môžu aj zoznámiť. Najmä mladí ľudia by si mali však dávať pozor na zoznámenia na diaľku. Nie vždy tam môže byť človek, ktorý to myslí vážne. Nie vždy môžu veriť človeku, ktorý je na druhej strane.

V dnešnej dobe má už každá druhá domácnosť zavedený internet. Žiaľ, mnohí rodičia sú nútení pracovať do neskorých poobedňajších, niekedy až večerných hodín. Deti ponechané bez dozoru mnohokrát surfujú po internete, hľadajúc zábavu a rozptýlenie. Niektorí sa zoznamujú, chatujú, hľadajú kamarátov, pokecajú si, hovoria o svojich každodenných starostiach, alebo sú len zvedaví.
Pedofili sa cez internetové diskusné fóra snažia nadviazať kontakty s mladými. Rozprávajú sa s nimi, vyzvedajú, aké má dieťa záujmy, čo ho baví. Mnohokrát si vyhliadnu osobu, kde cez sieť vidí, že má zapnutú web-kameru. Využijú ich dôverčivosť a nahovoria ich, aby sa vyzliekli. Dieťa vo veku šesť až desať rokov nie vždy vie posúdiť, čo je zlé, preto na ne treba oveľa viac dohliadať. Ak klikneme na „Históriu", môžeme si podrobne pozrieť, aké stránky boli predchádzajúce týždne navštevované. Opatrnosti nikdy nie je dosť, preto by rodičia alebo dospelí súrodenci mali dohliadať na svoje deti.

 Foto: goodfon.com

Prečítané 8289 krát

Najčítanejšie

 • 1

Triedy pre nadaných žiakov

 • Myšlienkové mapy - zefektívnia prácu a nakopnú kreativitu

  Pomáhajú so zápisom a organizáciou informácií, plánovaním, podporujú pamäť a učenie. Dajú sa

  Read More
 • Čitateľský oriešok - 1. miesta pre žiačky našej školy

  Keď som sa dozvedela, že aj tento rok sa naša

  Read More
 • Žiaci 3.A publikujú v novinách

  Tlačová agentúra Slovenskej republiky spustila projekt TASR do každej školy

  Read More
 • 1

Aktivity ŠKD

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Školská knižnica

 • 1

Šach

 • 1. kolo školského šachového turnaja 2019/2020

  Aj v tomto školskom roku mali žiaci našej školy možnosť zúčastniť

  Read More
 • Školský šachový turnaj - 3. kolo

  Koncom marca sa uskutočnilo 3. kolo školského šachového turnaja. Zúčastnili

  Read More
 • Školský šachový turnaj

  Dňa 22.11.2018 sa uskutočnil školský šachový turnaj. Zúčastnili sa ho

  Read More
 • 1

banner

banner

Naša škola realizuje projekty podporené

minedu


ESFaEFRR


oplz

Naša škola je

minedu

Certifikáty

banner certifikat
banner certifikat2
banner
Traco Computers
Nadácia VUB

Časový harmonogram vyučovacích hodín

 • 1. hodina: 08:00 - 08:45
 • 2. hodina: 08:55 - 09:40
 • 3. hodina: 09:50 - 10:35
 • 4. hodina: 10:55 - 11:40
 • 5. hodina: 11:50 - 12:35
 • 6. hodina: 12:45 - 13:30
 • 7. hodina: 14:00 - 14:45
O krok vpred s DT

O krok vpred s eTwinningom

Zelená škola
TEMPISH Floorball do škôl

banner KND

Nájdete nás aj na Instagrame

Naše projekty
Všetky
Erasmus+ Green Flag Project
Erasmus+ Garden Project
Erasmus+ Adoptuj rieku
Erasmus+ Green Flag
Mobilita Katalánsko - Deň 1
Mobilita Katalánsko - Deň 1
Erasmus+ Green Flag
Mobilita Katalánsko - Deň 2
Mobilita Katalánsko - Deň 2
Erasmus+ Green Flag
Mobilita Katalánsko - Deň 3
Mobilita Katalánsko - Deň 3
Erasmus+ Green Flag
Mobilita Katalánsko - Deň 5
Mobilita Katalánsko - Deň 5
Erasmus+ Garden Project
Mobilita Španielsko - Deň 1
Mobilita Španielsko - Deň 1
Erasmus+ Garden Project
Mobilita Španielsko - Deň 2
Mobilita Španielsko - Deň 2
Erasmus+ Garden Project
Mobilita Španielsko - Deň 3
Mobilita Španielsko - Deň 3
Erasmus+ Garden Project
Mobilita Španielsko - Deň 4
Mobilita Španielsko - Deň 4
Adoptuj rieku
Certifikát kvality
Certifikát kvality
Adoptuj rieku
Vážky
Vážky
Adoptuj rieku
Model čističky odpadových vôd
Model čističky odpadových vôd
Adoptuj rieku
Riečny profil rieky Laborec
Riečny profil rieky Laborec