Naše stránky používajú súbory cookies.

sobota, 27 január 2018 18:35

Šťastný úsmev a modrá stužka prezradí, že nič nie je v pozadí

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Drogy, drogy, drogy.... v poslednom čase sa množia správy o drogovej problematike. Drogy sa objavujú v televízii, novinách i časopisoch.

Vidíme ich zabavovať na letiskách a uliciach našich miest. Sledujeme reportáže o ich ilegálnej výrobe a predaji. Nezriedka sú ponúkané i zábery mládeže, ktorá s drogami experimentuje – alebo im prepadla. Je nutné si uvedomiť, že branie drog nevzniklo včera či predvčerom. Rok i viac trvá často doba, keď dieťa berie drogy a rodina či škola nič netuší. Nielen v mesiaci novembri ale počas každého jedného dňa v roku je potrebné bojovať proti tomuto nepriateľovi – proti droge a narkománii.
Aj v tomto školskom roku, tak ako po iné školské roky, prebehli na našej škole v rámci Európskeho týždňa boja proti drogám aktivity spojené s prevenciou v boji proti narkománii, drogám. V tomto školskom roku sa tieto aktivity niesli v sprievode myšlienok:
Šťastný úsmev prezradí, že nič nie je v pozadí.
Modrá stužka prezradí, že nič nie je v pozadí.
Zdravie nadovšetko, nechcem drogu, radšej zjem jablko.
Žiak, učiteľ a zamestnanec školy si v tento týždeň pripol modrú stužku ako symbol odmietnutia drogy. Túto stužku si každý nechal pripnutú až do pondelka ( 23. 11. 2009 ), kedy vyvrcholil náš týždeň boja proti drogám tzv. stuhovou aktivitou. Každá trieda dostala modrú stuhu – dlhú 1 m a širokú 10 cm. Úlohou žiakov bolo túto stuhu za asistencie svojich triednych učiteľov vyzdobiť šťastím, úsmevom, zdravím, láskou k životu, jednoducho všetkým čo symbolizuje krásu života bez drog, aby nám prezradila, že nič nie je v pozadí. Hotové stuhy boli v sprievode triedy a triednych učiteľov pripnuté na určené miesta v interiéri školy. Pri výzdobe stúh fantázia, tvorivosť žiakov nemala hraníc. Stuhy boli vyzdobené slniečkami, jabĺčkami, kvetinkami, srdiečkami, ktoré deti namaľovali, nalepili, a tak naše stuhy žiarili a zdobili interiér školy. Počas celého týždňa si zároveň každá trieda urobila nástenku s protidrogovou témou, ktorú vyzdobili aj vlastnou literárnou a výtvarnou tvorbou. Veľmi populárnym sa stal aj v tomto školskom roku Protidrogový futbalový turnaj medzi jednotlivými triedami, ktorý tak ako po iné roky organizoval p. učiteľ Jozef Oľha ( v tomto čase ešte prebieha ). Iba zdravé telo je silné odolávať nástrahám drog ale aj iným nepriateľom nášho zdravia. Jablko – ako symbol zdravého života, dostal každý žiak, učiteľ a zamestnanec našej školy, pretože práve ovocie upevňuje náš zdravý organizmus a droga ho naopak oslabuje a zabíja. Verím, že všetkým jabĺčko chutilo. V školskom rozhlase prebehli každý deň relácie na danú tému. Žiaci a učitelia si tak vypočuli množstvo nových informácii o drogovej problematike ako aj zaujímavé životné príbehy a osudy tých, ktorí sa vo svojom živote s drogou stretli. Ich postoje si tak mohli žiaci spolu s triednymi učiteľmi rozdiskutovať na triednických hodinách. Verím a som presvedčená, že táto forma prevencie bola účinná, že každý učiteľ k nej pristupoval čo najzodpovednejšie, pretože téma boja proti drogám a narkománii je po celý rok vždy otvorená a veľmi dôležitá. Veď nám predsa záleží na zdravej generácii?!

Prečítané 203 krát