Naše stránky používajú súbory cookies.

utorok, 09 január 2018 00:33

Poznávame Východoslovenský kraj

Napísala
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Východné Slovensko ponúka veľa zaujímavých miest na ich bližšie spoznávanie. Dozvedieť sa prostredníctvom literatúry či učebných textov na vyučovaní o histórii nášho kraja, ale i faune a flóre je zaujímavé, ale ešte zaujímavejšie je vidieť to všetko na vlastné oči. Preto sme dňa 11. júna 2008 zorganizovali celodenný poznávací výlet pre 2.A ,2. B a 2.C triedu na trase Bardejov - Svidník - Stropkov.

S dobrou náladou a očakávaním sme ráno nastúpili do autobusov.Počasie nám prialo a tak nič nebránilo našej ceste.Priamo z autobusov deti poznávali mesto Vranov nad Topľou, rieku Topľu, ich pzornosti neušiel ani Kapušanský hrad pri Prešove, ako aj samotné mesto Prešov.

Naša exkurzia mestom Bardejov začala V Prírodovednom múzeu, kde nás sprievodkyňa oboznámila, čo všetko si budeme môcť prezrieť.Múzeum bohaté na exponáty z rastlinnej, živočíšnej ríše deti veľmi zaujali, rovnako ako i meteorit, ktorý dopadol v okolí Bardejova.Najväčšiemu záujmu sa tešili kosti z vyhynutého mamuta, vtáctvo lúk, lesov, močiarov, ale i vzrastom veľké cicavce.Našou ďalšou zastávkou bola Bazilika sv. Egídia a kostolná veža na hlavnom námestí Bardejova.V Bazilike sa deťom páčili kamenné oltáre s rôznymi súsošiami svätcov, krstiteľnica, ale i kaplnka.Vyskúšali si aj nádherné drevené vyrezávané lavice a počuli sme aj obrovský organ.Tí odvážnejší skúsili aj výstup na kostolnú vežu a zblízka si vypočuli velikánsky kovový zvon, ktorý práve odbíjal poludnie.Neobišli sme ani mestskú radnicu, studňu a hlavné námestie.Spokojní, so suvenírmi v rukách sme pokračovali v poznávaní našich známych Bardejovských kúpeľov.Prvou zastávkou v kúpeľoch bol liečivý prameň, ktorý deti ochutnali a naplnili si ním prázdne fľaše.Pomalou promenádou po kúpeľoch sme si zároveň oddýchli a pokračovali smerom ku skanzenu.Krásna príroda a v nej zachovalé domčeky zo strechami z ručne vyrezávaných šindľov, pôvodné maštale, izby zariadené pôvodným nábytkom, nádherný drevený kostol a veľa iných zaujímavých vecí - no bolo na čo pozerať.

Keďže sme mali pred sebou ešte Stropkov, rozlúčili sme sa s Bardejovom a vyrazili ďalej.Do ZOO v Stropkove sa deti tešili asi najviac. Aj keď sme už boli poriadne unavení, živé zvieratá sme si nemohli nechať ujsť. Paviány, hady, ,krokodíl, tiger, dikobraz,lama, pštros ale hlavne maskot tejto ZOO malá opička Tamarin Pinči mala svojich obdivovateľov.

V najlepšom treba skončiť a tak aj naša poznávacia exkurzia týmto veselým miestom skončila. Cestou domov sme si veselo zaspievali našu dobre známu:Už sme prišli z výletu,nezmokli sme a sme tu a sme tu...Plní nových zážitkov a pekných spomienok sme sa vrátili domov. Dovidenia na ďalšom výlete!

Prečítané 240 krát